Nurol Teknoloji Logo

İNOVASYON
BÜLTENİ

 
Temmuz 2022
CEO

Değerli paydaşlarımız,

2022 yılını ilk yarısını bitirdiğimiz bu günlerde markalaşmaya, her türlü inovasyona kaynak ayırmaya ve sektörümüzde en ileri teknolojik seviyede yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Türkiye içerisinde olduğu kadar uluslararası pazara yönelik yeni ürünlerin belirlenmesine ve teknoloji yol haritalarının hazırlanmasına, kişisel balistik koruyucu ürünler, kara ve deniz araçları için uluslararası yüksek koruma seviyesine sahip zırh çözümlerinin uygulamaya alınması yönünde önemli projeler geliştirilmesine devam ediyoruz. Balistik çözümlerimizde kullandığımız seramiklerin süreç iyileştirilmelerine yönelik projeler geliştirmeyi yoğun şekilde sürdürüyoruz. Bu projelerimizi yürütürken aynı zamanda da kapasitemizi artırmak için yeni yatırımlarımızı yapmaya devam ediyoruz.

Bu kapsamda; polis güçlerimizin ve silahlı kuvvetlerimizin yüksek sayıda farklı balistik koruyucu ihtiyaçlarının teslimatlarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İhtiyaç duyulan her alanda daha fazla katma değer üretmek istiyoruz. NATO ülkelerine ve diğer dost ülkelere balistik koruyucu ürünlerimizin ihracatını yapıyoruz. Bugüne kadar tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerini, gelişen ve her geçen gün artan tehditlere karşı korumak için yeni çözümler geliştirmeye devam ediyoruz.

Belirtmek istediğim bir diğer konu da; Yaklaşık beş aydır komşu coğrafyamızda devam eden Rusya Ukrayna savaşında ne yazık ki masum insanın hayatlarını kaybetmeye devam ediyor olmasıdır. Bizler de bu can kayıplarını azaltmak ve Ukrayna güvenlik güçlerinin koruma seviyesini artırmak amacıyla yüksek adette balistik koruyucu yelekleri ve plakaları bölgedeki ihtiyaç sahiplerine gönderdik ve halen de göndermeye devam ediyoruz. Yaşanan bu sıkıntılı sürecin en kısa süre sona ermesi ve kalıcı bir barış sağlanması en büyük dileğimizdir.

Bu sayımızda siz değerli paydaşlarımıza yine keyifli okumalar dilerken, balistik koruyucu sistemler ve çözüm üreticisi olarak kabiliyetlerimizi gösterdiğimiz yurt içi ve yurt dışı sektör fuarlarına katılımlarımızı yoğun olarak sürdürüyoruz.

Bu fuarlardan birisi de Ankara ‘da 28-30 Haziran tarihleri arasında katılım sağladığımız SEDEC Güvenlik ve Savunma Fuarı oldu. Bu önemli organizasyonda gerek yurt içinden, gerekse de yurt dışından standımızı ziyaret eden tüm değerli paydaşlarımıza teşekkür ediyor, 6-8 Eylül tarihlerinde kardeş ülke Azerbaycan'da düzenlenecek olan ADEX 2022 Uluslararası Savunma Sanayi fuarındaki standımıza sizleri bekliyoruz.

Saygılarımla.

NUROL TEKNOLOJİ'DEN HABERLER

NUROL TEKNOLOJİ'DE EĞİTİM VE GELİŞİM

Eğitim, bireyin davranışında kendi yaşantısı ve toplumun beklentileri doğrultusunda istenen değişiklikleri oluşturma sürecidir.

Yetişkin, kendi kararlarını alabilecek doğrultuda zihinsel ve bedensel gelişimini tamamlamış, toplumda bir sorumluluk üstlenen bireydir.

Androgoji ise; Yunanca "andr" (yetişkin) ve "agogos" (rehberlik) köklerinden türetilmiştir ve yetişkinlerin öğrenmesine yol gösteren yetişkin eğitimi bilimidir.

Dünya Ekonomik İşbirliği Örgütü (OECD) ise, yetişkin eğitimini şöyle tanımlamaktadır;

"Yetişkin eğitimi, zorunlu öğrenim çağının dışına çıkmış ve asıl uğraşısı artık okula gitmek olmayan kimselerin, yaşamlarının herhangi bir aşamasında duyacakları öğrenme gereksinimi ve ilgisini karşılamak üzere bu amaçla düzenlenen etkinlikleri ve programları kapsar."

Nurol Teknoloji bünyesinde de eğitim ve gelişim faaliyetlerimizi yetişkin eğitimi prensipleri doğrultusunda tasarlarız. Çalışanlarımıza anlamlı işler ve büyüme fırsatları sağlamak ve onları işte, evde ve toplumda olumlu bir etki yaratmaları için çeşitli eğitim ve gelişim fırsatları ile güçlendirmeyi hedefleriz.

Bu amaçla; çalışanlarımızın mesleki ve teknik gelişimlerini desteklemek üzere, çeşitli fonksiyonlarda teknik eğitimleri gerek iç kaynaklarımızla, gerek dış kaynaklarımızla sağlarız. Doğru zamanda doğru öğrenme kaynaklarını sağlayarak, çalışanlarımızın görevlerinde karşılaştıkları iş zorluklarını çözmelerine yardımcı olmayı amaçlarız. Çalışanlarımızın mesleki ve teknik gelişimini, eğitimler dışında sempozyum, fuar, çalıştay gibi etkinliklere katılım ile de destekleriz.

 

Bununla beraber, çalışanlarımızın kişisel gelişimlerini desteklemek, liderlik algımızı hizalamak, kendine ve başkalarına liderlik etme becerilerimizi güçlendirmek adına şirketimize özel çeşitli kişisel gelişim programlarını yüksek kaliteli içerikler ile tasarlarız. Bu doğrultuda, zamana yaygın olarak organize edilmiş liderlik gelişim programlarımız çeşitli seviyelerdeki çalışanlarımız için mevcuttur.

Çalışanlarımızı, her gün yaptığımız işte sürekli olarak elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışan "her şeyi öğren" zihniyetini benimsemeye teşvik ederiz. Bu amaçla, düzenlediğimiz etkinliklerimizden birisi "Kitap Kurtları"dır. Bu etkinlik ile her iki ayda bir, özenle seçilmiş bir kitabı tüm çalışanlarımız ile beraber okuyup, sonrasında hep beraber üzerine tartışırız.

Telafisiz yüksek lisans eğitimi izni, yüksek lisans burs desteği, mentörlük çalışmalarımız ise çalışanlarımızın gelişimlerini destekleyici diğer araçlarımızdan bazılarıdır.

Şirket kültürümüzün merkezinde yer alan öğrenme yaptığımız her şeyin bir parçasıdır. Öğrenmek, bize hem bugün yaptığımız işte yardımcı olur, hem de bizi yarına hazırlar. Toplumsal sorumluluğumuzun bir parçası olarak yürüttüğümüz "Sen Ol" staj programı ile üniversite öğrencisi arkadaşlarımızın yetişkin gelişimini işbaşı eğitim ile birlikte programa özel olarak geliştirdiğimiz "sinemasenol, kitapsenol, ilhamsenol, eğitimsenol" gibi çeşitli faaliyetlerle destekler ve değişen dünyada trendi yakalayan yetkin işgücü sağlayarak istihdam edilebilirliği artırmaya çalışırız.

Gelecekte de diğer İnsan Kaynakları araçları ile de ilişkilendirilmiş olarak eğitim ve gelişim fırsatlarını çeşitlendirmeye ve öğrenmenin önemli olduğunu göstermeye kararlıyız.

Saygılarımızla

Kübra YIKILMAZ YANAR İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Müdürü

 

İNSAN ODAKLI SÜREKLİ İYİLEŞTİRME

 

Hayatlarını ortaya koyarak ülkemizi ve milletimizi korumak için mücadele eden güvenlik güçlerimiz ile dost ve müttefik ülke güvenlik güçlerini korumak amacıyla personel, araç ve yapısal balistik koruma çözümleri üreten bir savunma sanayi şirketi olarak inovatif üretim yapmak ve sürdürmek gibi ağır bir sorumluluğu taşıdığımızın bilincindeyiz.

Bu bilinçle, yaklaşık 2 yıl süre ile tüm insanlığı etkileyen, birçok alanda kısıtlamalara ve kapanmalara sebep olan COVID-19 Pandemi sürecinde ilk günden itibaren proaktif yaklaşımla tedbirler alınmıştır. Bu süreç içerisinde TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi alınmış, bağımsız denetim kurumu TÜV SÜD tarafından yapılan Teknik Güvenlik ve Kalite Denetimi'nde olumlu rapor alınmıştır. Alınan ve sürdürülen tedbirler sonucunda çevremizdeki birçok şirkette genel ve/veya birim bazlı kapanmalara gidilirken şirketimizde üretim hiç durmamış, kapanmaya gidilmemiştir.

İdari İşler birimi olarak, İK ve Kurumsal Gelişim Biriminin bünyesinde personelin çalışma ortamlarının düzenlenmesi, sağlık, servis, yemek, temizlik, seyahat işlemleri, iç işlerinin giderlerinin oluşturulması, onaylanması, kırtasiye süreçleri, şirketin araç filosunun yönetilmesi, bu araçların bakımı gibi süreçler işletilmektedir.

 
 

 

Her bir güne yenilik katma arzusu ile uyanan Nurol Teknoloji'nin yönetim merkezinde hem korumayı amaçladığımız hem de koruma çözümlerini ürettiğimiz insan bulunmaktadır.

İnsanı korumanın verdiği ağır sorumlulukla kalite bilinci ile daha iyisini yapmak, her gün gelişen ve artan tehditlere karşı en inovatif, en etkin, en hafif ve en güvenilir çözümleri üreten çalışanlarımızın moral ve motivasyonunu yüksek tutmak ve sürdürülebilir kılmak amacıyla İdari İşler Birimi olarak sorumluluk alanımızdaki tüm faaliyetleri yöneticilerimizin destek ve yönlendirmeleri ile yürütmekteyiz. Çalışanlarımıza sunduğumuz imkânları bulunduğumuz seviyeyi başlangıç kabul ederek günün şartlarına göre sürekli olarak iyileştirmeyi amaçlamaktayız. Bu kapsamda her seviyedeki çalışanımızın görüş ve önerileri bizim için çok büyük öneme sahip ve önceliğimizdir.

Bundan önce olduğu gibi bundan sonra da sorumluluk alanımızdaki faaliyetlerimizi insanı merkeze alan çalışan memnuniyeti odaklı, zamanın şartlarına göre sürekli geliştirerek şirketimizin hedefleri doğrultusunda üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

Saygılarımızla.

Önder KAYA İdari İşler Şefi

 

GELECEK İÇİN GELİŞİYORUZ, ÜRETİYORUZ

 

Her geçen gün artan seramik zırh talebine cevap verebilmek için dinamik, kontrollü, esnek ve verimi yüksek bir üretim yapısına sahip olmak zorundayız. Özellikle dünya ekonomisinin zor günler geçirdiği bu dönemde, kaynakların sonsuz olmadığının bilinci ile hareket ediyor, en yüksek verimle sürdürülebilir bir üretim ortamı yaratmaya çalışıyoruz.

Üretimini gerçekleştirdiğimiz tüm seramik çeşitlerinin özgün üretim metodları ve parametreleri vardır. Bu parametreler, aynı maddeden fakat farklı ebatlarda seramikler için bile değişebilmektedir. İşte işin zor olan kısmı da bu meydan okumada her daim kaliteli ve yüksek verimli üretim yapabilmektir.

Biliyoruz ki sürdürülebilir kalite ve verim, yetkin insan kaynağı, kaliteli ekipman ve etkin süreç yönetimi ile mümkün oluyor. Bu bilinçle;

  • Çalışan mutluluğunu önemsiyor, sürekli eğitimlerle yetkinliklerimizi geliştiriyoruz.
  • Yeni ekipmanlarımızı dünya da sektörünün lideri firmalardan, proses tecrübelerimizi de katarak en uygun şekilde tasarlayarak tedarik ettik, ediyoruz.
  • Süreçlerimizde; geliştirdiğimiz 6M metodolojisi ile etken-etkileyen-etkilenen tüm parametreleri tanımladık. Risklerimizi belirleyip önlemlerimizi alıyoruz. Geri dönüşüm, fire ve katma değersiz işlerimizi en aza indirdik. Her zaman daha iyisini hedefleyerek bu süreçlerimizde durmadan gelişmeye devam edeceğiz.
 

 

 

Sürekli iyileştirme faaaliyetlerimiz kapsamında, fırın ve preslerimizden IoT sensörler yardımıyla veri toplayarak aksaklıkları tespit ettik ve yaptığımız iyileştirmeler ile %50'ye varan kapasite artışı sağladık. Yine preslerde kullandığımız kalıplarımıza uyguladığımız tasarım geliştirmeleri sayesinde birim zamanda ürettiğimiz ürün sayısını beş kata kadar arttırmayı başardık.

2022 yılı sonuna kadar tamamlamayı hedeflediğimiz taşınma sonrası Gölbaşı yerlekemiz seramik üretim üssü olarak faaliyet gösterecektir. Bu kapsamda gerekli tüm altyapı çalışmaları titizlikle sürdürülürken, yatırım hedeflerimize uygun olarak yerleşim planlarının yapılmasına dikkat ediyoruz.

Gelecek için gelişmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

Murat ALGÜN Seramik Üretim Müdürü

 
 

YATIRIMLARIMIZ VE BAKIM-ONARIM ÇALIŞMALARIMIZ

Gelişen ve küreselleşen dünyada Tarih boyunca teknolojik gelişmeler, değişimlerin en büyük sebebi olmuştur.

Nurol Teknoloji olarak yönetim anlayışımızda ki en iyiye ulaşmak için "Man, Machine, Proses" mottomuzla en iyi personel, en iyi makine ve en iyi prosese ulaşmak için, gerekli sistem seçimlerimizde, günümüz dünyasındaki en seçkin makine ve ekipmanlarla çalışmayı kendimize ilke ediniyoruz. Avrupa'nın ve Türkiye'nin önde gelen ekipman üreticilerinden aldığımız fırınlarla makine parkurumuzu sürekli genişletiyoruz.

Nurol Teknoloji 2021 yılında, Dünya'nın sayılı balistik çözümler üreten şirketleri arasına girme hedefi ile yeniden yapılanmaya karar vermiştir. Bu yapılanma ile Ankara'da Gölbaşı ve Kahramankazan yerleşkelerinde yürütülen üretim faaliyetlerinde aşağıda belirtilen 4 ana kalemde yatırım yapılmasına karar verilmiştir.

  • İleri teknik seramik üretim hattının tek yerleşkede Gölbaşı'nda birleştirilmesi ve teknoloji yatırımları,
  • Platform balistik koruma çözümleri üretiminde kapasite artışı ve hattın modernizasyonu için Kahramankazan'da yeni hat kurulması ve teknoloji yatırımları,
  • Personel balistik koruma çözümleri üretiminde kapasite artışı ve hattın modernizasyonu için Kahramankazan'da yeni hat kurulması ve teknoloji yatırımları,
  • Balistik test laboratuvarının modernizasyonu ve kapsam değişikliği için Kahramankazan'da yeni laboratuvar kurulması ve teknoloji yatırımları,
 
 

Ayrıca, 2022 yılının üçüncü çeyreğinde devreye girecek 1 MW çatı GES (Güneş Enerjisi Santrali) projesi ile kendi enerjisini kendi üreten sayılı fabrikalar arasında yerimizi alacağız. GES sistemi ile karbon salınımın azaltılmasına katkı sağlayarak gelecek nesillerimizi koruyan Paris iklim anlaşması ve Yeşil Mutabakata uyum sürecini başlatmayı hedefliyoruz.

Personellerimizin yetkinliğine Bakım Onarım Birimi olarak önem veriyor "otonom bakım uygulama yöntemleri, problem çözme teknikleri, makine ve ekipman arıza analizi, pnömatik, hidrolik" gibi konularda alınan eğitimler ile çalışanlarımızın gelişimini sürekli destekliyoruz. Sürekli gelişime odaklanıyor, gelişiyor ve geliştiriyoruz.

Endüstri 4.0 ve dijital dönüşümlerle ulaşılabilecek en iyi seviyelere emin adımlarla ilerliyoruz. Durmaksızın çalışan makinalar üretim sürecinde hiç ummadığınız anda arızalanmaya eğilimlidir. Bu sebeple bakım onarım birimi olarak bakımda çağdaş bir anlayış olan "Machine Learning" (makine öğrenimi) çalışmalarına başlanmış, üretim sahamızdaki makinelerimiz, IP tabanlı smart sensörler ile donatılmıştır. Sağladığımız bu bağlantı ile gerekli verileri toplayarak, algoritmalara dayalı veri analizleri ile bakım süreçlerimizi ve kalite performanslarımızı iyileştiriyoruz.

"Nurol Teknoloji" olarak gerek yatırımlarla, gerek bakım ve onarımlarla ürünlerimizin hayat kurtarmaya olan bağlılığını unutmuyor, bu misyonla makinelerimizin en kaliteli ürünler üretmesi için üzerimize düşen her türlü sorumluğu yerine getiriyoruz. Bir sonraki bültende görüşmek dileğiyle.

Saygılarımızla.

Onur İsmail BERDAN Bakım ve Onarım Müdürü

 
İnternet sitemizin işletimi sırasında çerez ve benzeri teknolojiler kullanılmaktadır. Bazı çerezlerin kullanılması bu internet sitesinin size sunulması için teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezlerin kullanımı ise internet sitesi kullanımının analiz edilmesini, sosyal medya özellikleri sunulmasını ve site deneyiminiz bakımından reklam ve içeriklerin kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret Anonim Şirketi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.
X