Nurol Teknoloji Logo

İNOVASYON
BÜLTENİ

 
Temmuz 2021
CEO

Selim BAYBAŞ
Genel Müdür

Değerli paydaşlarımız,

Dünyamızı kasıp kavuran ve her sektör için zorlu bir imtihan olan Covid-19 pandemisi etkilerinin tüm dünyanın birlik olarak başarıyla mücadele etmesi ile hepimiz özlediğimiz normal hayatlarımıza bir adım daha yaklaştık. Bunun ekonomilere olumlu etkisinin olmasını da dört gözle bekler durumdayız.

Pandeminin yarattığı ekonomik çöküşten çıkışın bundan önceki küresel ekonomik krizlerde olduğu gibi "U" tipi ya da "V" tipi olmasını beklemenin doğru olmadığını hep birlikte yaşamaktayız. Dünya ekonomisi olarak "K" tipi bir seyrin içindeyiz. Kimi sektörler pandemi öncesinden çok daha hızla büyürken, içinde bulunduğumuz dönemde bazı sektörlerin yaşamlarına devam etmeleri için "kökten değişmeleri ve dönüşmeleri" zaruri gözükmekte.

2000'li yıllar 9/11 süreci ile teröre karşı dünyanın ortak tavrı ile şekillenirken, gözüken o ki 2020'li yıllar ise içinde bulunduğumuz ve son olmayacak gibi gözüken pandemilerle şekillenecek.  Biz iş insanları ve şirketler olarak bu yeni eko sisteme uyumlanma süreci içindeyiz. Tüm paydaşlarımızın da en kısa süre öncekinden başarılı çalışmalar ve kazanımlar elde etmelerini tüm içtenliğimle diliyorum.

2021 yılının ilk altı ayını geride bıraktığımız bu günlerde, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız tarafından bu sene başında onaylanan Ar-Ge Merkezimizde; markalaşmaya, her türlü inovasyona kaynak ayırmaya ve sektörümüzde en ileri teknolojik seviyede yatırımlar yapmaya devam ediyoruz. Türkiye içerisinde olduğu kadar uluslararası pazara yönelik yeni ürünlerin belirlenmesine ve teknoloji yol haritalarının hazırlanmasına, kişisel balistik koruyucu ürünler, kara ve deniz araçları için uluslararası yüksek koruma seviyesine sahip zırh çözümlerinin uygulamaya alınması yönünde önemli projeler geliştirilmesine devam ediyoruz. Özellikle silisyum karbür ve bor karbür gibi balistik çözümlerimizde kullandığımız seramiklerin süreç iyileştirilmelerine yönelik projeler geliştirmeyi yoğun şekilde sürdürüyoruz.

2021 yılının kalan ikinci yarısında da gerek yurt dışına, gerekse de yurt içine teslimatlarımıza devam ediyoruz.

Bu kapsamda; polis güçlerimizin ve silahlı kuvvetlerimizin yüksek sayıda farklı balistik koruyucu ihtiyaçlarının teslimatlarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İhtiyaç duyulan her alanda daha fazla katma değer üretmek istiyoruz. Bunun dışında geçtiğimiz dönemde Covid-19'dan dolayı bir miktar azalan ihracatımız da yoğun bir şekilde devam ediyoruz. NATO ülkelerine ve diğer dost ülkelere balistik koruyucu ürünlerimizin ihracatını yapıyoruz. Bugüne kadar tüm dünyadaki ihtiyaç sahiplerini, gelişen ve her geçen gün artan tehditlere karşı korumak için yeni malzemeler geliştirmeye devam ettik ve yine aynı şekilde bu çalışmalarımızı sürdürüp ihracatımızı daha da artıracağız.

Bu sayımızda siz değerli paydaşlarımıza yine keyifli okumalar dilerken, 17-20 Ağustos tarihlerinde İstanbul'da gerçekleşecek olan ve Savunma Sanayii sektörü açısından önemli bir fuar olduğunu düşündüğümüz IDEF'21 Fuarı'nda, 3. Salon/317C standımızda beklediğimizi hatırlatmak istiyorum. Covid-19 nedeniyle uzak kaldığımız yerli ve yabancı ihtiyaç sahiplerine, Türkiye'nin tek balistik seramik üreticisi ve çözüm sağlayıcısı olarak doğrudan ulaşacağımız için de ayrıca heyecanlı olduğumuzu belirtmek istiyorum.

Saygılarımla.

NUROL TEKNOLOJİ'DEN HABERLER

SANAYİ ve TEKNOLOJİ BAKANIMIZIN NUROL TEKNOLOJİ'Yİ ZİYARETLERİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sn. Mustafa Varank, haziran ayında şirketimiz Nurol Teknoloji'yi ziyaret etmişlerdir. Şirket yetkililerimizden ileri teknik balistik koruyucu ürünlerimiz hakkında bilgiler almış, Ar-Ge Merkezimizi, akredite balistik test poligonumuzu ve diğer üretim alanlarımızı incelemişlerdir. Yerli ve milli  imkanlarla ürettiğimiz; personel koruma, araç platformları koruma, yapısal koruma çözümlerimiz hakkında bilgiler almışlardır. Sayın bakanımıza ve heyetine değerli destekleri ve ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederiz.

EN İYİLER İÇİNMÜKEMMEL KORUMA

Nurol Teknoloji, Personel Zırh çözümleri alanında 10 yılı aşkın tecrübesi ile müşterilerimizin isteklerine en hafif ve en uygun çözümler sunmaktadır. Personel Zırh Çözümleri AR-GE birimi, Personel koruma çözümlerinde Balistik Göğüs Plakası, Balistik Yelek ve Balistik El Kalkanı ürünlerinin tasarımı, çözüm çalışmalarını ve çevresel test isteklerine göre niteliklilik süreçlerini yürütmektedir.

Türkiye'de ilk ve tek olan, kendi üretimimiz bor karbür, silisyum karbür ve alumina seramikleri ile çeşitli polietilen kumaşlarla çözüm çalışmaları yapmaktadır. Dünyada kabul görmüş olan National Institute of Justice (NIJ) standartlarının yanı sıra Almanya'nın VPAM standardı ve Polonya'nın PN-V-87000 standardına göre kalifiye edilmiş çözümlerimiz bulunmaktadır. Ek olarak Hindistan, Çekya gibi kendi standartlarını oluşturmuş ülkelere de çözümler sağlamaktayız. Kalifiye edilen bütün çözümlerimiz Ar-Ge mühendislerimiz tarafından tasarlanmış ve bütün know-how'ı Nurol Teknoloji'ye ait olan çözümlerdir.;

Personel zırh çözümlerinde Çoklu atış performansı, travma diye adlandırılan çöküntü değeri, balistik hız limiti, farklı sıcaklık dayanımları ve tek başına (Stand Alone) veya Balistik yelek ile birlikte (ICW) koruma isterleri olması nedeniyle tek bir doğru proses yoktur. Bu sebeple en uygun çözümün tasarlanması ve doğrulanması gerekmektedir. Ürünlerimizin hemen hepsi bir müşteri isterine göre tasarlanmış olup seri üretimleri buna göre yapılmaktadır.

Seramik ve kompozit katmanlı ürünlerimizin üretimlerinde tam otomasyonlu, sıcaklık ve basınç kontrollü otoklav fırınları, yüksek tonajlı presler ve CNC programlı kumaş kesim makineleri kullanılmaktadır. Her bir ürün grubunun fırın ve pres reçeteleri doğru çözüme ulaşmada önemli bir parametre olup Ar-Ge Mühendislerinin çalışmaları sonucunda yüksek koruma seviyelerine sahip hafif zırh yapıları elde edilmektedir.

Tüm sektörlerde her şeyin hızlıca geliştiği dünyamızda tehdit ve mermi tipleri de sürekli gelişmektedir. Mevcut standartların bile üzerinde yeni tehditler ile karşılaşa güvenlik güçleri için en yenilikçi, en dayanıklı ve en hafif çözümleri üretmek en öncelikli hedeflerimizden biridir.

Saygılarımızla.

Burak MERTPersonel Zırh Çözümleri Ar-Ge Müdürü

KAHRAMANKAZAN FABRİKAMIZ'DANELER YAPIYORUZ?

2016 yılı itibarıyla sektörün ve emniyet mensuplarının ihtiyacı olan güvenli nöbet ve yol kontrol noktalarının oluşturulması kapsamında zırhlı güvenlik kulübeleri ve zırhlı siperlik takımları üretilmesi konusunda zırhlı yapısal ürünler tasarlanması, geliştirilmesi ve üretilmesi konusunda Nurol Teknoloji'ye ait üç üretim tesislerinden birisi olan Kahramankazan fabrikası kurulmuştur.

Nurol Teknoloji Kahramankazan fabrikamızda, emniyet güçleri için farklı ebatlarda, farklı koruma seviyelerinde balistik özellikli ürün tasarımı ve üretimi faaliyetlerine başlamıştır. Nurol Teknoloji kurulduğu 2008 yılından bu yana günden güne artırdığı balistik çözüm tecrübe ve mühendisliği Kahramankazan fabrikasında yapısal koruma üniteleri için kullanmaya ve geliştirmeye başlamıştır. Bu kapsamda toplam 1.751 adet zırhlı güvenlik kabini, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, Jandarma Genel Komutanlığı'na ve Türkiye'deki Büyükelçiliklere teslim edilmiştir. İlaveten, 70 adet mobil zırhlı gezici karakol, 16 adet zırhlı komuta kontrol konteyneri, farklı noktalar ve kurumlar için zırhlı nizamiye ve yapısal ünitelerin üretimleri gerçekleştirilmiş ve gerçekleştirilmeye devam edilmektedir.

Nurol Teknoloji, 2008 yılından bu yana Ar-Ge odaklı geliştirdiği balistik çözüm ve ileri teknoloji seramik üretim altyapısı ve çalışma kültürünü Kahramankazan tesislerinde de yeni ürün ve teknoloji geliştirme faaliyetleri için aktif şekilde kullanmaktadır. Özel fiberoptik ve haberleşme altyapısına sahip, elektromanyetik koruma (EMI/EMC) özelliği olan, modüler, zırhlı komuta kontrol konteynerleri tasarımı ve üretimi gerçekleştirilmektedir. Temmuz 2020'de ilk teslimatları yapılan ve Haziran 2021'de Romanya'da gerçekleştirilen uluslararası NATO tatbikatında ilgililerden tam not almıştır.

Zırhlı yapısal ürünler geliştirilmesi ve üretilmesi faaliyetlerinin yanında yine kendi üretimi olan el kalkanları ve hafif kompozit-seramik balistik zırh çözümlerinin modülerliği konusunda da alt ekipman ve taşıma aparatları mekanizmaları geliştirilmesi konularında Ar-Ge ve Ür-Ge faaliyetleri yapmaktadır. Modüler kalkan sistemleri, yol kontrol noktaları ve üs bölgelerinde güvenlik güçlerinin farklı birçok tehdide karşı koruma altına alınması için tamamen kullanıcıların anlık ihtiyaçlarına göre arttırılabilir balistik özellikleri olan modüler Add-On sistemlerin geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Kahramankazan fabrikamızda yine Nurol Teknoloji tarafından üretilen kompozit balistik çözümler için taşıma mekanizmaları ve ekipmanları geliştirilmesi faaliyetleri gerçekleştirilmektedir. Güvenlik güçleri tarafından yoğun şekilde kullanılan el kalkanları için taşıma mekanizmaları, exoskeleton sistemleri geliştirilmesi konusunda iş geliştirme ve yeni ürün geliştirme faaliyetlerine devam etmektedir. Bu sistemler sayesinde kullanıcılar operasyonlar sırasında nispeten bir insanın taşımakta güçlük çektiği sistemleri (kalkan, mühimmat vb.) kolaylıkla elektronik ve otonom karar alabilen bir iskelet sistemi desteği ile taşıyabilir ve kullanabilir hale gelmektedir.

Kahramankazan fabrikamızda geliştirilen ve çalışılan diğer bir konu ise görünmezlik kalkanı projesidir. Optik yanılsama ve ışığın kırılma parametreleri kontrol edilerek önemli hedeflerin ya da ekipmanların gizlenmesi amacıyla önüne konulan ekipmanı belli bir mesafeden görünmez hale getirebilen görünmezlik kalkanı geliştirilmesi için çalışmalar yapılmaktadır. Literatür çalışmaları tamamlanan görünmezlik kalkanı çalışmaları Türk Güvenlik Güçleri için operasyonlar sırasında çıplak gözle seçilemeyecek seviyede önemli hedeflerin gizlenmesi ve tespit edilmesinin engellenmesini amaçlamaktadır.

Yapısal zırh çözümleri tasarımı ve üretimi, yanında emniyet güçlerimizin ihtiyaç duyacağı aktif koruma, otonom ve robotik alanlarda çözüm faaliyetleri Kahramankazan fabrikamızın gelecek planlarında artarak yer almaya devam edecektir.

Saygılarımızla.

Burak DELENKahramankazan Fabrika Müdürü

GÜVENLİ KORUMA İÇİN GÜVENLİ KALİTE KONTROL

Organizasyonlar tüm süreçlerini kapsayan kalite yönetim şeklini bazı uluslararası standartlara göre modelleyebilir, değerlendirebilir ve bu kapsamda sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamak için stratejik bir karar şeklinde de kullanabilir. Şirket olarak ISO 9001 sertifikasına sahibiz. Bu standardının havacılık ve savunma sanayisine yönelik özel bir versiyonu olan AS9100 sertifikasyonu için tüm süreç sahipleri ile beraber artık son aşamaya gelmiş bulunuyoruz.

Kalite bölümünün sistemsel faaliyetler dışındaki sahaya yönelik faaliyetlerini 4 ana başlık halinde toplayabiliriz: Önleme, Kontrol, Muayene ve Hata Tekrarının Önlenmesi. Önleme faaliyetlerimiz; kalite planları, ürün ve proseslerdeki potansiyel hataların analizi, kalibrasyon ve ölçüm cihazlarının doğruluğu, tedarikçi geliştirme ve yerinde kontrolleri içerir. Kontrol aşamasında ise istatistiksel süreç kontrol yöntemleri, süreç performans göstergeleri ve sahada gerçekleştirilen Gamba toplantıları yer almaktadır. Muayene faaliyetlerimiz kalite kapıları, hata analizi, hata/kusur geri bildirim ve süreç denetleme ile gerçekleştirilmektedir. Her türlü iç ve dış uygunsuzluk, kapsamlı olarak SAP üzerinden takip edilmekte, problemlerin tekrar oluşumunu önlemeye yönelik düzeltici faaliyet ve 8D metodolojisini kullanmaktayız.

Ürünlerin tedarik aşamasından müşteriye teslimine kadar uzanan süreçte kaliteyi güvence altına almak üzere tedarikçi değerlendirme ve geliştirme faaliyetleri, giriş kalite kontrol, seramik, kompozit ve araç zırhlama sahalarında proses kontrolleri yürütülmektedir.

Seramik üretiminde, toz hazırlama, soğuk pres, sinterleme ve final kalite; kompozit sahasında ise çözüm birleştirme, otoklav ve final kalite kontrol kapıları yer alır. Ürünlerin final aşamasının bir adım öncesi olan otoklav prosesi farklı sıcaklık noktalarında doğrulama yapılarak sıcaklığın homojen dağılımı garanti altına alınmaktadır. Kalite kapılarımızda ürün ve proseslere göre farklı kontrol tipleri uygulanmaktadır; bunlar %100 duyusal kontrol (elle, gözle, duyarak), %100 ölçerek muayene ve kontrol, takip formları ve sistemsel verilerin uygunluk kontrolü, kontrol planına göre ürün üzerinde, belli frekans ve miktarlarda, duyusal ve/veya ölçümsel olarak yapılan kontrollerdir.

Kritik üretim süreçlerinde SPC yapılarak üretim süreçlerinin yeterlilik ve kararlılığını takip etmekteyiz. Final kontrol aşamasında ürün tipine göre ağırlık, yoğunluk, görsel, boyutsal markalama kontrollerini gerçekleştirmekteyiz. Kalite planlama, kalite kontrol ve güvence faaliyetlerimiz için en temelde SAP QM modülünü entegre şekilde ve etkin olarak kullanmaktayız.

Saygılarımızla.

Ayhan SERÇEÖZKalite Müdürü

SÜREKLİ İYİLEŞMEYE DEVAM EDİYORUZ(YALIN ÜRETİMDE 6S UYGULAMALARI)

Ocak 2020'de "Zorlaştırma-Kolaylaştır" felsefesi ile yalın üretim çalışmalarına başlayan Nurol Teknoloji'de sürdürülebilir yalın kültürün aktif parçalarından biri de yalın üretimin temel taşlarından biri olan 6S (ayıklama-düzenleme-temizleme-standartlaştırma-disipline etme ve İSG) çalışmaları devam etmektedir. Standart bir çalışma ortamı oluşmasına zemin sağlayan 6S prensibi, işe yaramazlıkları/savurganlıkları görünür kılarak, elimine edilmesini kolaylaştırmasının yanı sıra çalışanların teknik empati yeteneklerini ve öz disiplinlerini de artırarak, Nurol Teknoloji'nin Yalın Çalışana ulaşma amacını da olumlu şekilde ivmelemektedir.

Şirket kültüründe sürekli iyileştirmenin rolünü önemseyen Nurol Teknoloji'de, yerleşkeler ve hatlar birbiri ile yarışıyor, aylık gerçekleşen 6S denetimlerinde şampiyon ekipler düzenlenen ödüllendirme etkinliklerinde ödüllendiriyor, şampiyon hatlara ise 3 farklı 6S flaması (şampiyon takım - sürdürülebilir takım - şampiyon yerleşke) asılmaktadır.

Nurol Teknoloji, özellikle yeni başlayan çalışanların yalın üretim kültürüne, hızlı adaptasyonu için sık aralıklarla uygulamalı 6S eğitimleri düzenlenmekte ve tüm çalışanlarını bu kültürün aktif bir parçası haline gelmesini desteklenmektedir.

Yalın Üretim çalışmalarının bireysel değil, ekip işi olduğunu savunan Nurol Teknoloji'de tüm çalışanların katılımı ve doksanı aşkın denetim sorusu ile 2020 yılının başlangıcından bu yana, otuz adetin üzerinde 6S denetimi yapılmıştır. Bu denetimler sonucunda tespit edilen uygunsuzluklar hızlı ve kalıcı aksiyon alınarak çözüme kavuşturulmuştur. Bu çerçevede, sürdürülebilir yalın kültür hedefi için çalışmalar ilk günkü heyecanla devam etmektedir.

Problem çözme farkındalığının kısa sürede içselleştirilmesi ile hız kazanan 6S çalışmalarında Nurol Teknoloji çalışanları sundukları fikirlerle yeni iş yapma yöntemlerini hayata geçiriyor, fikirler değer görerek, ödüllendirme sistemine dahil edilmektedir.

S.M.A.R.T (Specific, Measurable, Achiavable, Realistic, Timely) olarak belirlenmiş ortak 6S hedefleri ile benzersiz yalın kültür oluşturan Nurol Teknoloji, sürekli iyileştirilen her yeni gün de, değer yaratan personeli ile yalın adımlarla yürümeyi sürdürmektedir.

Saygılarımızla.

Alişan ARASLISürekli İyileştirme Lideri

İnternet sitemizin işletimi sırasında çerez ve benzeri teknolojiler kullanılmaktadır. Bazı çerezlerin kullanılması bu internet sitesinin size sunulması için teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezlerin kullanımı ise internet sitesi kullanımının analiz edilmesini, sosyal medya özellikleri sunulmasını ve site deneyiminiz bakımından reklam ve içeriklerin kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret Anonim Şirketi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.
X