Nurol Teknoloji Logo

İNOVASYON
BÜLTENİ

 
Ocak 2022
CEO

Değerli paydaşlarımız,

Bitirmiş olduğumuz 2021 yılı şirketimiz adına da önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Covid-19 pandemisi sonrasının etkilerinin devam ettiği ve bunun sebebi olarak da dünya genelinde yaşanan ekonomik sorunların ön plana çıktığı süreçte her türlü zorluğa rağmen şirket olarak ilerlemeye, geliştirmeye ve üretmeye devam ettik. Kendi özel reçetelerimiz ile ürettiğimiz balistik seramiklerimizi ve bu seramiklerle geliştirdiğimiz balistik çözümlerimizi dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan ihtiyaç sahiplerine eksiksiz olarak zamanında teslim ettik.

2022 yılında da, önceki yıllarda olduğu gibi tüm gücümüz ve imkânlarımızla ile yenilikçi balistik zırh tasarımlarımızı üretmeyi sürdüreceğiz. Nurol Teknoloji olarak bu yıl da her zamanki amacımız olan "İyileri Korumaya" devam edeceğiz.

2022 yılında pandemi etkisinin azalması ile gerçekleştirilecek önemli yurt dışı savunma sanayi fuarlarına katılıp, geliştirdiğimiz ürünlerimizi siz değerli son kullanıcılar ile buluşturmayı amaçlıyoruz.

2021 yılı başından itibaren başladığımız ve sizlerle her üç ayda bir buluşturduğumuz Nurol Teknoloji İnovasyon Bülteni'nde şirketimiz ve sektörümüz ile ilgili güncel gelişmeleri paylaşmayı hedefledik. Bundan önceki sayılarımızı okuyup yaptığınız olumlu geri dönüşlere ve bu süreçte bizlere verdiğiniz destekler için teşekkür ediyoruz.

Bu sayıdaki yazıma son verirken, 2022 yılının tüm insanlığa huzur, sağlık ve barış getirmesini diliyor, tüm paydaşlarımızın yeni yılını içtenlikle kutluyoruz.

Saygılarımla.

NUROL TEKNOLOJİ'DEN HABERLER

ZIRH ÇÖZÜMLERİNDEKÜRESEL GÜÇ OLMAK İSTİYORUZ

Değerli paydaşlarımız, öncelikle 2022 yılının hepimize sağlık, huzur ve başarı getirmesini yürekten diliyorum. 2021 yılını; hem sağlık hem ekonomik hem de teknolojik anlamda; bizleri değişimlere iten, hızlı adaptasyon kabiliyeti geliştirmeye zorlayan, günceli yakalaması güç ama değişime açık olanın sürdürülebilir olacağı bir düzene uyum sağlamak ile geçirdik.

Satış, Pazarlama ve İş Geliştirme Departmanı olarak 2021 ilk çeyreğinde yeniden oluşturduğumuz "Pazarlama Stratejisi" ile düzensizlik ve belirsizliklerin bizleri zorlayacağını öngörerek, aynı zamanda risk ve tedbir adımlarımızı da net belirleyerek yolculuğumuza çıktık. Böylece stratejimiz; zoru hedefleyen, doğru global adımları atan, paydaş memnuniyetini etik çerçevede en üstte tutan, mevcut pazarlarımızı koruma ve büyütme yönünde sistem geliştirmeyi amaç edinmiş bir yapı doğrultusunda devreye alınmış oldu.

Bugün geldiğimiz noktada, Nurol Teknoloji olarak Yurtiçi Pazar hacmimizi, ürün çeşitliliğimizi, müşteri portföyümüzü belirgin seviyelerde artırmış bulunuyoruz. Edindiğimiz tecrübe ve sahip olduğumuz potansiyelin farkındalığı ile Stratejik Hedeflerimize yeni zorlayıcı güncellemeler ekleyerek süreci dinamik tutamaya gayret ediyoruz.

2021 boyunca özellikle personel ve araç platformları koruma çözümlerimizi en üst düzey ürünler ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırmış, 2022 proje anlaşmaları ile de takvimimizi belirlemiş bulunuyoruz. Henüz başlangıç saydığımız bu adımları 2022 yılında sürdürülebilir kılarak ileri seviyelere taşıma hedefindeyiz.

 

Strateji hedeflerimiz doğrultusunda yurtdışında uzun vadeli projelere imzalarımızı atmış, NATO ülkeleri ve müttefik coğrafyalarda Savunma Sanayi ihracatlarımızı artırma konumuna geçmiş, yurtdışında özellikle Avrupa'da birçok platformda adımızdan sürekli bahsettirir pozisyona ulaşmış bulunmaktayız.

Deniz Platformları Koruma Çözümlerimizde öncülüğümüzü koruyor ve her geçen gün denizlerimizi milli zırhlarımız ile koruma altına alma konusunda hedeflerimizi büyütüyoruz. Yüksek teknolojik kabiliyetimiz ile en hafif çözümleri sunarak gemi projelerinde tercih edilen yerli ve milli çözüm ortağı olarak emin adımlarla ilerliyoruz.

2022 yılında Araç Platformları ve Yapısal Koruma Çözümleri ile İleri Beka Sistemlerimizi yeni kabiliyetler ile buluşturarak yüksek değer vadeden ürünlerimizi devreye alacağız. Yenilikçi modüler sistemler ve teknolojik gelişmeler ışığında önemli mekatronik projelerimizi de konumlandırma ve ürünleştirme çalışmaları yürüteceğiz. Yurtiçinde olduğu gibi küresel anlamda da Nurol Teknoloji için çok ses getirecek bir yıl olacak.

Türkiye'nin ilk ve tek, dünyada da sayılı ileri teknik seramik üreticisi olarak yenilikçi zırh çözümlerimizi sürekli iyileştirme prensibi ile karar verici paydaşlarımız ile beraber geliştirmekten, ihtiyacı yüksek değer vaadi ile karşılamaktan gururluyuz, bu motivasyon ile çalışmaktan da memnuniyet duyuyoruz.

Proje, Üretim ve Kalite süreçlerinde devreye aldığımız yatırımlarımızın yarattığı değişimi görmeye başlayacağız. Ürünlerimizde paydaşlarımıza hızlı, güvenilir, değer vaadi yüksek ve sürdürülebilir çözümler sunarken, ürünlerimize ekleyeceğimiz katma değer ile Türkiye'nin adını Nurol Teknoloji ile küresel bir marka olarak tüm dünyaya kalifiye çözümlerimiz ile duyuruyor olacağız.

Saygılarımızla

Dilem KOÇAKSatış ve Pazarlama Müdürü

 

BALİSTİK KOMPOZİT ÜRETİMİNDEMÜKEMMELİN PEŞİNDEYİZ

 

Nurol Teknoloji olarak Kompozit Üretim, hem sert, hem de yumuşak balistik personel koruma ürünlerinin son halini alması noktasında kritik öneme sahiptir. Gölbaşı fabrikamızda sert balistik ürünlerin, Şaşmaz fabrikamızda ise yumuşak balistik ürünlerin üretimleri gerçekleştiriyoruz. Sert balistik kompozit ürünler kürlenen kompozit kumaştan ya da yine Nurol Teknoloji'nin özgün üretimi olan seramikler ile kürlenen kompozit kumaşların birleşmesinden oluşur.

 

Yumuşak ürünlerde ise herhangi bir balistik seramik kullanılmaz, yalnızca kompozit kumaşlar kürlenmeye gerek duyulmadan kullanılır. Kompozit üretimimizin genel iş akışı bilgisayar destekli otomatik kumaş kesimi, temiz odada uygun çözümün birleştirilmesi, yüksek teknolojik otoklavlarda basınç ve sıcaklık altında kürlenme ve balistik plakanın kaplanması adımlarından oluşur. Kompozit hammadde olarak genellikle polietilen, aramid, cam elyaf gibi ürünler kullanılmaktadır. Seramik ve kompozitin birleşimi ile oluşan hibrit çözümlerde seramik mühimmatı kırarken kompozit ise kırılan mühimmatın kinetik enerjisini sönümler ve mühimmatı tutar.

 
 

 

 

Nurol Teknoloji'de kompozit üretim bir montaj fabrikası gibidir. Sürekli iyileştirme ve yalın üretim faaliyetleri gündelik işleyiş haline gelmiştir. Hatlarımızda 5S, öneri sisteminin yaygın kullanımı, her vardiya başında Gemba toplantıları, veri analizi, Kaizen çalışmaları, hat dengeleme, VSM, Poka-Yoke gibi araçlar yaygın olarak uyguluyoruz.

 

Yine kendi yöntem bilimimiz olan 6M çalışmaları ile tüm süreç adımları insan, makine, malzeme, metot, kalite kontrol ve çevre açısından en ince ayrıntısına kadar analiz ediyoruz. Ayrıca değişen teknolojik gelişmelere uyumlanmak için Endüstri 4.0 için alt yapı çalışmalarımız da başladı.

 

Bizler kendimizi, Kompozit Üretim olarak, dünyanın en iyi balistik seramiğinin arkasına en kaliteli kompozit üretimini yapmaya adadık. Çünkü biz, hayat kurtarıyoruz. Saygılarımızla.

Erdal DEMİRKompozit Üretim Müdürü

 

HER ÜRETİM DOĞRU VE EKSİKSİZPLANLAMA İLE BAŞLAR

 

 

Nurol Teknoloji ailesi olarak 2021 yılına dönüp baktığımızda birçok projenin altından başarı ile kalktık. Bu başarının sergilenmesinde doğru planlama ile tüm departmanların koordinasyonu organize ederken, malzeme teminin zamanında sağlanmasının etkilerini gördüğümüz söylemek istiyoruz.

2020 yılından itibaren yaşanılan Covid-19 pandemi sürecinde de Dünya'da yaşanılan hammadde teminindeki aksaklıkların yanında uluslararası pazarda ürünlerin lojistiğinde karşılaşılan sorunların arttığı bir dönemden geçerek süreçlerimizi başarıyla ilerletmeye devam ettik.

Yıl boyunca stoklarımızdaki malzemeleri nasıl değerlendirerek kullanabileceğimizin çalışmalarını yaparak depolama maliyetlerimizi aşağıya çekmeyi sağladık. Lojistik alanındaki ihtiyaçlarımızı tespit ederek yapılan iyileştirmeler ile birlikte paketleme maliyetlerimizi de azaltmayı başardık.

Üretim bölümümüz ve Ar-Ge bölümümüz işbirliği ile bulduğumuz yeni çözümlerin, seramik hattındaki verimlerimizi arttırması ve rekabet avantajı sağladığını görmeye devam ediyoruz. Nurol Teknoloji olarak 2021 yılının ikinci yarısında seramikteki avantajın çeşitli tehdit seviyelerinde bulunan çözümler ile birleşmesinin neticesini yaptığımız satışlarımızla taçlandırdık.

 

 

 

 

Türkiye'de ve yurtdışındaki araç zırhlama projelerindeki satışlarımızın artışı ile yatırımlarımıza da hız veriyoruz. Bor karbür hattımıza gelecek fırınımızdan, pres yatırımlarımıza, yeni araç zırhlama ve kompozit atölyemize kadar değişimler ile büyümemizi yöneteceğimiz bir 2022 yılı bizleri bekliyor.

Planlama ve lojistik kanallarında son iki yılda yaşadığımız küresel sıkıntılarının, 2022 yılında en aza inmesini ümit ediyoruz. Bu vesile ile tüm değerli paydaşlarımızın yeni yılını kutluyor, yeni yılın tüm Dünya'ya sağlık, mutluluk ve barış getirmesini diliyoruz. Saygılarımızla.

Serkan TULĞARPlanlama ve lojistik Müdürü

 

 

 
 

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİUYGULAMALARIMIZ

Nurol Teknoloji olarak insan, yapı, araç balistik zırh çözümleri ile hayat kurtaran ürünler üretirken insanı korumayı sadece hizmet ettiği sektörler için değil, diğer tüm paydaşları ve çalışanları için de amaçlıyoruz. Yapılan tüm işlerde alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği önlemleri ve uyulması gereken kurallara hassasiyet göstererek, iş sağlığı ve güvenliği süreçlerinde yalın üretim tekniklerinden olan İş güvenliğinde Yalın İSG sistematiğini kurduk. Yaptığımız tüm çalışmaları, daha güvenli, sağlıklı ve verimli hale getiriyoruz. Yasal mevzuatlar çerçevesinde iş sağlığı ve güvenliği konularında işyerimizde yapılacak tüm faaliyetlerin tehlike ve risklerini belirleyerek risk analizlerini oluşturarak, buna bağlı olarak iyileştirme çalışmalarını sürdürülebilir şekilde yönetiyoruz.

Üretim alanlarımızda sürekli ve düzenli saha denetimleri yaparak ve üretim süresince alınması gereken iş sağlığı ve güvenliği uygulamalarını iyileştiriyoruz. İş kazalarının en aza indirilmesi, güvenli ve sağlıklı çalışma ortamı oluşturmak en önemli hedeflerimizdendir. Bu hedefler doğrultusunda yıllık bazlı olarak sahalarımızda yapılan İSG iyileştirmelerinin en büyük çıktısı olan Kaza Ağırlık oranı ve Kaza Sıklık oranı gibi küresel anahtar performans göstergelerini Türkiye ve Dünyada aynı sektördeki öncü firmalar ile kıyaslıyor ve sürekli iyileşmek için çalışmalara devam ediyoruz.

İSG süreçlerine en büyük katkıyı çalışanların yapacağını bilerek, çalışanlarımızın eğitim ve bilgilendirme süreçlerini özenle hazırlıyoruz. Sürekli ve sürdürülebilir şekilde İSG eğitimleri düzenliyor, eğitimleri keyifli hale getirerek öğrenmeyi ve sistemin kalıcılığını garanti altına alıyoruz. Talimatlar ve özel bilgilendirme dokümanları oluşturarak, standartlaştırmayı sağlayarak, yazılı faaliyetler ile de tüm çalışanlarının öğrenme sürecini aktif olarak destekliyoruz. İşyerlerimizde yaşanabilecek acil durumlar için çalışanlarımızın yetkiliğini ve farkındalığını oluşturabilmek amacıyla acil durumlarda yapılacak iş ve görevler hakkında sürekli iç ve dış eğitimler organize ediyoruz. Pratik uygulamalar için acil durum tatbikatları düzenliyor ve teknoloji kullanarak sanal gerçeklik uygulamaları yapıyoruz.

İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarının dinamik ve değişken olabileceği göz önüne alındığında sürdürülebilir bir iş sağlığı ve güvenliği süreci için Ramak Kala ve Tehlike bildirim sistemini oluşturarak ve bu sistemin dijitalleştirilmesi ile teknolojik gelişmelere uyum sağlıyoruz. İş sağlığı ve güvenliği süreçlerinde tüm çalışanlarımız ile katma değer yaratmaya devam ediyoruz. Nurol Teknoloji olarak her daim çalışanlarımızın ve tüm paydaşlarımızın sağlıklı ve güvenli çalışma ortamlarında çalışmasını sağlamak için her türlü önemi gösteriyoruz.

Yazımıza son verirken, 2022 yılının tüm insanlığa, güvenli, huzurlu ve sağlık dolu bir yıl getirmesini diliyoruz.

Ayşegül GÖLCÜKİş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı

 
 
İnternet sitemizin işletimi sırasında çerez ve benzeri teknolojiler kullanılmaktadır. Bazı çerezlerin kullanılması bu internet sitesinin size sunulması için teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezlerin kullanımı ise internet sitesi kullanımının analiz edilmesini, sosyal medya özellikleri sunulmasını ve site deneyiminiz bakımından reklam ve içeriklerin kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret Anonim Şirketi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.
X