Nurol Teknoloji Logo

İNOVASYON
BÜLTENİ

 
Ocak 2021
CEO

Selim BAYBAŞ
Genel Müdür

Değerli paydaşlarımız,

Tarihte eşine az rastlanır bir dönemden geçmekteyiz. 2020 yılı başlangıcı ve sonu ile dünyanın bütününe, öngörülmesi mümkün olmayan anlar yaşattı.

2020 yılı şirketimiz adına da önemli gelişmelerin yaşandığı bir yıl oldu. Başta Covid-19 olmak üzere her türlü zorluğa rağmen şirket olarak ilerlemeye devam ettik. Ürettiğimiz balistik seramiklerimiz ve bu seramiklerle geliştirdiğimiz balistik çözümlerimiz dünyanın farklı coğrafyalarında yer alan on binlerce güvenlik mensubu tarafından teslim alındı ve kullanılmaya başlandı.

Amacımız "iyilerin kazandığı" bir dünya için, "iyilerin" korunmasını sağlamak. Dünyada ve bulunduğumuz coğrafyada asimetrik terörün tırmandığı bu dönemde Türk Güvenlik Güçleri'ne karşılaşabilecekleri en yüksek tehditlere karşı, sahada rekabet avantajı sağlayacak en hafif balistik çözümleri sunmaktayız. Tüm bu çalışmalarımızda yerli ham madde ve kendi reçetelerimizle, tam bağımsız ve milli savunma sanayi hedefine hizmet etmekten gurur duymaktayız.

Sizlerle bu bülten ile her üç ayda bir buluşmayı, kendimiz ve sektörümüz ile ilgili gelişmeleri paylaşmayı hedefliyoruz. İlk sayıda gerek teknik gerekse de ürün geliştirme konularımızdan, insan kaynaklarında başlattığımız programlardan haberler yer alıyor. İlginizi çekeceğine inanıyoruz, keyifli okumalar; her hangi bir konuda detaylı bilgi almak için info@nurolteknoloji.com adresine mesajlarınızı bekliyoruz.

Bu vesile ile ilk günlerini geçirdiğimiz 2021 yılının dünyaya sağlık, barış ve mutluluk getirmesini diliyoruz.

Saygılarımla.

NUROL TEKNOLOJİ'DEN HABERLER

NUROL TEKNOLOJİ'DENELER YAPIYORUZ

Nurol Teknoloji 2008 yılında ileri teknik balistik seramikler üretmek için kurulmuş bir Nurol Holding Şirketler Topluluğuna bağlı savunma sanayi kuruluşudur. Kurulduğu günden itibaren araştırma geliştirmeye had safhada önem vermiş, üretim altyapısı için gerekli sinter fırınlarını dahi bünyesinde geliştirip üreterek ürün geliştirme çalışmalarında önemli yol almıştır. Geçtiğimiz 12 sene içerisinde ileri teknik seramiklerle başladığı yolculuğuna balistik çözümlerle devam etmiştir.

Alümina, Silisyum Karbür ve Bor Karbür Seramik üretimlerinin yanı sıra sivil alanda kullanımı olan Tungsten Karbür seramikler Nurol Teknoloji seramik ürün gamı arasında yerini almaktadır. Kendi ürettiği Silisyum Karbür ve Bor Karbür tozları ile balistik çözümlere uzanan yolculuğunda dünyada ham maddeden son ürüne tek çatı altında üretim yapan Nurol Teknoloji dünyada bu özelliği ile tek firma olmanın onurunu taşımaktadır.

Türkiye'nin tek ileri teknik seramik üreticisi olan Nurol Teknoloji, kendi geliştirdiği proseslerle ürettiği Bor Karbür seramikler sayesinde Türkiye'nin adını dünyada Bor Karbür seramik üretebilen üç ülke arasına yazdırmıştır.

Bünyemizde barındırdığımız makine parkı, kalifiye insan kaynağı, kalite altyapısı, akredite balistik laboratuvarlar ve Ar-Ge vizyonu ile personel koruma, araç koruma, yapısal koruma alanlarında müşteriye özel yaratmış olduğumuz balistik çözümler gerek ülkemizde gerek dünyanın çeşitli ülkelerinde güvenlik güçleri tarafından sonsuz bir güvenle kullanılmaktadır.

İnsanı korumanın verdiği ağır sorumlulukla yolumuza her gün sonsuz kalite bilinci ile daha iyisini yapmak, dünyamızda her gün gelişen ve artan tehditlere karşı en inovatif, en etkin, en hafif ve en güvenilir çözümleri sunarak güvenlik güçlerimizi korumak için devam ediyoruz.

Serpil GÖNENÇ DİNÇERGenel Müdür Yardımcısı

İLERİ TEKNOLOJİKSERAMİK ÜRETİMİMİZ

Dünya'da sayılı ülkelerin üretebildiği ‘Seramik Zırh Malzemelerini' Nurol Teknoloji olarak sahip olduğumuz teknolojiler ile başarıyla üretmekteyiz. Özellikle bor karbür zırh malzemeleri konusunda mevcut altyapımız ve özgün üretim yöntemlerimiz ile birlikte Dünya'nın en yüksek kapasitesine sahibiz. Alanında uzman ve tecrübeli kadromuzla müşterilerimizin isterlerine en hızlı ve esnek şekilde cevap verecek şekilde üretim yapabilmekteyiz.

Toz metalürjisi yöntemleri kullanılarak, ham madde tedariği sonrası tamamen Nurol Teknoloji'ye ait reçeteler ile hazırlanan karışımlar, yüksek tonajlı preslerde müşteri isterlerine uygun ebat ve formlarda şekillendirilmektedir. Mevcut preslerimiz ile 45x45 cm ebatlarına kadar multi curve geometriler dahil seramik şekillendirmesi yapılabilmektedir.

Üretim kapasitemizin büyüklüğünü sağlayan özgün sinterleme metodumuz ile sahip olduğumuz yüksek teknoloji ürünü fırınlarımızda 2300 ˚C'lere varan sıcaklıklarda, vakum ve inert gaz atmosferlerinde sinterleme işlemi yapılır. Bu sayede birinci sınıf mekanik özellikte Bor Karbür ve Silisyum Karbür seramik zırhlar elde edilir. Bunun yanında 1700˚C sıcaklığa ulaşabilen açık atmosfer fırınlarında Aluminyum Oksit zırh plakaları da üreterek, müşterilerimize geniş bir seçim yelpazesi sunmaktayız. Firmamız %100 yerli sermaye ile yaptığı yatırımlar ve Ar-Ge faaliyetleri ile her geçen gün kapasitesini ve teknolojisini arttırmaya devam etmektedir.

Firmamız dünyada fark yaratan seramik üretim kabiliyetinin yanında, kompozit zırh üretim kabiliyeti ile de müşterilerinin ihtiyaçlarını tek çatı altında çözebilmektedir. Sahip olduğumuz Otoklav fırınlarında sıcaklık, basınç ve vakum parametrelerini aynı anda uygulayabilmekte ve kompleks şekilli seramikleri kompozit kumaşlar ile güçlü şekilde bir araya getirebilmekteyiz.

Zırh seramiklerinin üretiminde odak noktamız sürdürülebilir ürün kalitesinin sağlanmasıdır. Balistik dünyasında ürün kalitesi insan hayatı ile eşdeğerdir. Ham maddeden mamul üretimine kadar olan üretimin tüm aşamaları düzenli olarak takip edilir. Teknolojik altyapı, etkili süreç yönetimi, yalın üretim araçları ve eğitimli personel kadrosu ile üretim gerçekleştirilir. Yalın üretim sistematiğini temel alan Kaizen çalışmaları tüm çalışanların katılımı ile uygulanır. Standart iş talimatları ve süreçlerde uygulanan değer akış analizleri ile üretimin kararlı hale gelmesi için çalışmalar yapılır. Üretim alanının temiz ve düzenli olması için 5S çalışmaları yürütülür.

Ham madde tedariğinin ve ham maddeden ürün üretiminin tüm uluslar için darboğaz oluşturacağı yakın gelecekte, Nurol Teknoloji tarafından üretilen zırh seramikleri, hem ülkemize hem de tüm uluslara değer katmaya devam edecektir.

Emin AKARÜretim Direktörü

Murat ALGÜNSeramik Üretim Müdürü

SERAMİKARAŞTIRMA VE GELİŞTİRME

Bileşimleri sıkı kontrol edilen yüksek saflıktaki tozlar kullanılarak ve belirli mikro yapılar hedeflenerek üretilen teknik seramikler, yüksek sertlik, basma ve aşınma dayanımı gibi ileri özellikleri ile geleneksel seramiklere üstünlük sağlamaktadırlar. Bu özellikleri nedeniyle birçok kullanım alanında metal ve plastikler yerine ileri seramikler tercih edilmektedir. Zırh çözümlerinde teknik seramiklerin (bor karbür, silisyum karbür, alüminyum oksit, titanyum diborür) kullanılması özellikle yüksek sertlikleri, basma dayanımları ve düşük yoğunlukları nedeniyle tercih edilmektedir. Seramikler kompozit kumaşlar ile beraber kullanılarak daha yüksek koruma seviyelerine sahip hafif zırh yapıları elde edilebilmektedir.

Zırh çözümlerinde ağırlık, maliyet, çoklu atış gibi isterlere göre farklı seramikler kullanılması gerekmektedir. Bu amaçla da farklı seramikler farklı yöntemler (sıcak-presleme, basınçsız sinter, infiltrasyon, sıvı-faz sinteri) ile sinterleme işlemi yapılarak, bazen de kompozit toz reçeteleri kullanılarak üretilmektedir. Yukarıda bahsedilen toz reçetelerinin oluşturulması, uygun zırh isterlerine göre optimize edilmiş mikroyapılara sahip seramiklerin yüksek kalite ve en az fire ile üretilmesi Ar-Ge bölümünün görevleri içerisindedir.

Ayrıca, yenilikçi ürünlerin üretilmesi kapsamında saydam spinel zırhlarının üretilmesi, teknik seramiklerin eklemeli imalat ile üretimi ve nano malzemeler katkılanmış seramiklerin üretilmesi gibi iç ve dış destekli projeler farklı paydaşlarla da yürütülmektedir.

Ozan KARALTISeramik Ar-Ge Müdür Yardımcısı

SEN OL!YETENEKLERİN PEŞİNDE

Yeteneklerin Peşinde… Bir Yeni Nesil Staj Programı : "Sen Ol"

İyi tanıdığınız, eski bir dostun beklenmedik biçimde değişmesi ve bambaşka birine dönüşmesi gibi, dünyamız da onu tanıdığımızdan epeyce farklı artık. Kavramakta zorlandığımız bir hızda değişti bizimle yakınlığı. Alıştığımız gibi kucaklamıyor, ondan beklediğimiz gibi davranmıyor…

Karşılıksız bir hoşgörünün sığınağında sürdürdüğümüz bağışlanma konforumuz yerini karşılıklı anlaşılma ve sunduğumuz kadar alabileceğimiz, tadında bir kıvama bıraktı. Dengeyi bulabilenlerimiz, onu en önce anlayanlarımız olacak.

Birbirinden binlerce farklılık barındıran uluslar, toplumlar, bireyler, dünya ile uyumlanmak üzere ortak bir denge bulmanın ve gayenin peşinde şimdi. Hep birlikte önceki alışkanlıklarımızın bizi daha ileriye taşımayacak cerahatli kabuklarından sıyrılma ve bir uyumlanma döneminden geçiyoruz. Dünyanın bu yeni iletişim dilini anlamaya, bütünleşmeye çalışıyoruz.

Bireysel yaşamlarımızda devam eden bu çabamız, kurumsal yaşamlarımızda da yeniyi konuşmayı gerektiriyor. Özellikle gençlerle ilişkimiz ‘seçen kurum ve seçilen aday' ilişkisinden, karşılıklı fayda yaratan ve ortak bir paydada buluşarak, ‘ben' değil, ‘biz' bütünlüğünü önceliğinde tutan bir kavuşuma dönüşüyor.

Bu gerçeklerden hareketle, Nurol Teknoloji, sosyal girişim alanında benzersiz bir yeni nesil staj programı ‘Sen Ol' u hayata geçirdi.

Üniversiteli gençlerin sürdürülebilir bir geleceği inşa edebilmeleri için tasarlanan Nurol Teknoloji'nin yeni nesil staj programı ‘Sen Ol!', üniversitelerin mühendislik fakültesi bölümlerinden seçilen 32 öğrenciye altı aylık staj dönemleri süresince 24 farklı yetkinlik kazandırmayı amaçlıyor. Program süresince öğrencilerin, alanlarında en iyi eğitmenler, iş insanları ve girişimcilerle bir araya getirilmesi ve gelecekteki başarılı kariyerlerine uzanan yolda ihtiyaçları olan ilhamın sunulması hedefleniyor.

Tarih, felsefe, motor sporları, gitar, piyano, keman, tiyatro-opera, blog yazarlığı, astrofizik, radyoculuk, satranç, robotik vb. alanlarda hobileri olan ve akademik başarısı yüksek stajyer öğrencilere sadece mesleki beceriler değil, dijital çağda ihtiyaç duyacakları yetkinlikleri de kazandırmayı merkezine alan program, benzersiz niteliğinin ayrıcalığını taşıyor.

Bu kavramsal tasarım ve çeşitlilikte, gençler için tasarlanmış ilk kurumsal staj programı olan "Sen Ol" kitap, müzik ve sanatın farklı alanlarının bir araya getirildiği atölyelerde, gençlerin vizyonlarının genişlemesine destek olurken, yaşadıklarımızdan öğrendiklerimiz ile yeniden şekillenen dünyamıza hazırlanmalarında da önemli bir referans oluşturmayı amaçlıyor.

Program süresince öğrenciler; CEO ve yöneticilerle bir araya gelerek kültür ve sanat atölyelerine katılacak ve yaratıcı çalışmalar gerçekleştirecekler. Bu kapsamda, 'Bilim Virüsü' sosyal girişimi işbirliği ile düzenlenen 24 atölye çalışması; İçindeki Marka, Anlamlı ve Esnek Hayat Tasarımı, Tasarım Odaklı Düşünme, Kurum İçi Girişimcilik, 21. Yüzyılda Kaos Yönetimi, Bilinçli Farkındalık, İçindeki Sanatçıyı Uyandır, Hayalini Kap da Gel, İnovasyon ve Çevik Takımlar, Algoritmik Düşünme ve Dünyayı Değiştiren İletişim gibi konu başlıklarından oluşuyor.

Üniversite & Sanayi işbirliğinde gençlere ve topluma karşı sorumluluğumuzun ezber bozan bilinci ile benzersiz bir değer yaratacağımıza inanıyoruz.

İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Bölümü

İnternet sitemizin işletimi sırasında çerez ve benzeri teknolojiler kullanılmaktadır. Bazı çerezlerin kullanılması bu internet sitesinin size sunulması için teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezlerin kullanımı ise internet sitesi kullanımının analiz edilmesini, sosyal medya özellikleri sunulmasını ve site deneyiminiz bakımından reklam ve içeriklerin kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret Anonim Şirketi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.
X