Nurol Teknoloji Logo

İNOVASYON
BÜLTENİ

 
Nisan 2022
CEO

Değerli paydaşlarımız,

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyayı etkisine alan ve ekonomik sıkıntıların yanında, üzücü can kayıplarına da sebep olan Covid-19 Pandemisi ile savaşımızı kazanmak üzere olduğumuz bu aylarda dünyamız maalesef başka bir savaşla karşı karşıya kaldı.

Yaşanan bu süreç, dünyanın en önemli liderlerinden biri olan, ülkemiz kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün neredeyse bir asır önce söylediği 'Yurtta barış, dünyada barış' ilkesinin tüm insanlık için ne kadar önemli bir ilke olduğunu göstermiş oldu. Komşu coğrafyamızda yaşanan bu sıkıntılı sürecin en kısa zamanda ortak akıl, diplomasi ve hoşgörü çerçevesinde çözüme kavuşmasını diliyorum.

Bizler 2022 yılının ilk üç ayında, önceden de olduğu gibi markalaşmaya, yenilikçi çözümler üretmeye ve sektörümüzde en ileri teknolojik seviyede yatırımlar yapmaya devam ettik. Türkiye içerisinde olduğu kadar uluslararası pazara yönelik yeni ürünlerin belirlenmesine ve kişisel balistik koruyucu ürünler, kara ve deniz araçları için uluslararası yüksek koruma seviyesine sahip zırh çözümlerinin uygulamaya alınması yönünde önemli projeler geliştirdik.

Bu kapsamda; polis güçlerimizin ve silahlı kuvvetlerimizin yüksek sayıda farklı balistik koruyucu ihtiyaçlarının teslimatlarını yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. İhtiyaç duyulan her alanda daha fazla katma değer üretmek istiyoruz. Bunun dışında NATO ülkelerine ve diğer dost ülkelere balistik koruyucu ürünlerimizin ihracatını yapmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi dünyadaki ihtiyaç sahiplerine, gelişen ve her geçen gün artan tehditlere karşı korumak için yeni malzemeler geliştirmeyi sürdürüyoruz.

Son olarak, 2022 yılı başı itibarı ile Pandemi sürecinde yaşanan kısıtlamaların sona ermesiyle birlikte şirketimizin kabiliyetlerinin tanıtımı için çok önem verdiğimiz savunma sanayi yurt dışı fuarları yoğun olarak düzenlenmeye başlandı. Bu kapsamda, 28-31.Mart tarihleri arasında Kuala Lumpur/Malezya'da düzenlenen DSA 2022 fuarına katılım sağladık. Dünyanın sayılı, Türkiye'nin tek balistik seramik üreticisi ve çözüm sağlayıcısı olarak farklı platformlardaki balistik koruyucu ürünlerimiz ile büyük beğeni aldığımızı şirketimiz adına gururla belirtmek istiyorum.

Bu sayımızdaki yazıma son verirken, tüm dünyada huzur ve barışın en kısa sürede kalıcı olarak sağlanmasını temenni ediyor, siz değerli paydaşlarımıza keyifli okumalar diliyorum.

Saygılarımla.

NUROL TEKNOLOJİ'DEN HABERLER

BALİSTİKTE HESAPLAMALI MEKANİK

 

 

Geçtiğimiz 2021 yılı içerisinde, Ar-Ge bünyesinde kurulmuş olan "Hesaplamalı Mekanik Altyapısı" ile balistik olayların simülasyonları yaratılmaya başlanmıştır. Her geçen gün dijital teknolojileri daha etkin kullanıyor ve modellerimizin gerçekçiliğini hızlanarak artırmaktayız. Bu modellerden en sonuncusu, mühimmatların penetrasyon kabiliyetini ölçmekte kullanılan "Depth of Penetration (DoP)" testinin simülasyonudur. Fiziki test sonuçlarına göre simülasyon test sonuçlarımızın doğruluğunu %99 oranında yakalayarak bir başarıya imza atmış durumdayız. Bu simülasyon modeli ile en az zırh malzemeleri kadar önemli olan mühimmat malzemelerini daha iyi anlamaya bir adım daha yaklaştık.

Hali hazırda sık kullanılan mühimmatların modelleri oluşturulmuş olsa da ilerleyen zamanlarda farklı mühimmatların da nümerik modellerini dijital kütüphanemize ekleyerek simülasyon kabiliyetlerimizi artırmayı ve bu sayede tasarım döngüsündeki test gereksinimini azaltmayı hedefliyoruz. Balistik tasarımların optimizasyonu ve kritik parametrelerin belirlenmesinde güçlü bir araç olması hedeflenen hesaplamalı mekanik altyapısının, DoP testi gibi testlerle beslenerek, nihai sonuç gerçekçiliğinin %90'ın üzerinde olması yine bir diğer hedefimizdir.

 

 

 

Balistik koruma dışında patlama, akışkanlar mekaniği, düşme ve çarpışma gibi farklı fiziksel olayların da simülasyonuna olanak veren nümerik modeller, üretim prosesleri gibi test edilebilirliği zor alanlarda da kullanılabilir. Aynı zamanda bu modeller, laboratuvarımızda test imkânı olmayan yüksek kalibre mühimmatlar ya da patlayıcılara karşı tasarımlara, hali hazırda yön vermektedir.

Önümüzdeki dönemlerde; bir çok projede, fiziki teste minimal derecede ihtiyaç duyularak gereksinimler simülasyon ortamında sağlanıp tasarıma yön verilecektir. Bu şekilde riskler elimine edilerek Nurol Teknoloji kaynaklarının daha verimli kullanılması hedeflenmektedir.

Saygılarımızla

Fatih BAŞARAN Ar-Ge Merkezi Şefi

Mert Şimşek Analiz ve Simülasyon Lideri

 

EN KALİTELİ, EN HAFİF BALİSTİK ÇÖZÜMLERİ ÜRETİYORUZ

 

2022 yılında da geliştirmeye, üretmeye ve "İyileri Korumaya" devam ediyoruz. Balistik hammaddeden son ürüne kadar tüm üretim ve ürün geliştirme faaliyetlerini kendi bünyesinde ve kendi tesislerinde gerçekleştiren Nurol Teknoloji, seri üretim altyapısını geliştirmeye ve paydaşlarına ileri teknik seramikler, personel koruma çözümleri, araç koruma çözümleri ve platform koruma çözümleri konusunda hizmet vermeye devam ediyor.

 

2022 yılında da artarak devam eden add-on zırh paneli üretimlerimize hız kesmeden devam ediyoruz. Bu kapsamda Kazan Fabrikası üretim hatlarımıza yeni bir zırh paneli üretim hattı yatırımı gerçekleştirdik. 2022 yılının ikinci çeyreğinde devreye alacağımız bu tesis ile 1300 mlik sadece add on zırh paneli üretimi yapabileceğimiz araç, gemi, helikopter ve benzeri platformlara zırh paneli üretimi yapabileceğimiz özel bir üretim hattı tasarladık. Bu hat ile kontrollü çözüm birleştirme alanlarında minimum 6 farklı projenin üretimlerini aynı anda birbirlerini etkilemeden üretebilir, farklı paydaşlara aynı anda daha hızlı ve daha kaliteli teslimat imkanı sağlamış olacağız. Tabi ki sizleri de en kısa sürede tesislerimizde ağırlıyor olacağız.

 
 

Bu bültende bahsetmek istediğimiz bir diğer konu ise Modüler Korugan Projemiz. Kullanıcı lansmanın 2021 yılı son çeyreğinde tamamladığımız Modüler Korugan Projemizde 2022 yılı başında patent başvurularımızı ve ilk teslimatımızı yaptık. Bu noktada maksimum koruma ve modülerlik, minimum ağırlık parolasıyla tasarladığımız MODKOR sistemimiz ile kullanıcılara her noktada insan gücüyle taşınabilen, maksimum koruma özelliğine sahip, add on panelleriyle zırh koruma seviyesi arttırılabilir, aynı zaman da kullanıcıları balistik tehditler haricinde çevresel etkilerden de koruyabilen bir sistem tasarlamış ve üretmiş olduk. İlk teslimatı ihtiyaç bölgesine yapılan MODKOR panelleri ile hayatları korumaya, kurtarmaya devam ettik.

Balistik ürünler çerçevesinde kişisel koruyucu yelekler, yumuşak ve sert kompozit balistik ürünler dediğimizde tabi ki personel koruma çözümlerimiz ve bu kapsamda ürettiğimiz ürünlerimizden bahsetmeden bu bülteni bitirmek haksızlık olur. Bu noktada yurt içi ve yurt dışı paydaşlarımıza yüksek kapasiteli üretim hızımız ile destek vermeye devam ettik. 2022 yılının ilk çeyreğinde gerçekleştirmiş olduğumuz teslimatlar ile her zaman kullanıcılar için en güvenilir, en dayanıklı, en hızlı ve en kaliteli personel koruma ürünleri tedarikçisi olduğumuzu gösterdik.

Bu noktada "insan hayatını korumak" olarak belirlediğimiz varoluş amacımızı yeni tesis yatırımlarımız ve yenilikçi ürün faaliyetlerimiz ile gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Tüm dünya da barışın hüküm süreceği, savaşlar yüzünden masum insanların ve çocukların hayatlarını kaybetmedikleri bir dünya temennisi ile bir sonraki bültende görüşmek üzere. Sağlıkla kalın.

Saygılarımızla.

Burak DELEN Balistik Çözümler Üretim Müdürü

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR KALİTE ANLAYIŞI İLE EN İYİYE DOĞRU

 

 

Uluslararası standartlar, organizasyonların süreçlerini sağlam temeller üzerine inşa ettiklerinin göstergesidir. 2020 yılından itibaren sağlam adımlarla temellerini oluşturduğumuz AS9100 Havacılık Kalite Yönetim Sistemi sertifikasyonu 1. Denetimi başarılı bir şekilde tamamlanmıştır. Kalite güvence ve kontrol uygulamalarını bu standartla beraber tüm süreçlerimize ve proseslerimize dahil edip, sürdürülebilir kalite anlayışı ile 2022 Kalite Yol Haritası oluşturulmuştur.

Hammadde malzeme girişinden son ürünün teslimatına kadar kalite kontrol kapıları etkinliği artırılmaya devam etmektedir.

En güvenilir ve en yüksek koruma seviyesine sahip ürün gerçekleşme süreçlerimizde kalite ve kontrol faaliyetlerimizi yürüteceğimiz yeni tesisler devreye alınmaktadır. Bu kapsamda yeni cihaz ve sistem yatırımlarıyla birlikte kalite kontrol alanlarındaki geliştirmeler devam etmektedir.

Müşteriye, en hızlı ve en doğru çözümü sunabilmek için balistik test kabiliyetleri üst seviyelere çıkarılmaktadır. Araştırma ve geliştirmeye dayalı balistik testlerle daha sağlıklı ve güvenilir ölçümlerin yapılması amacıyla modern yazılım ve donanımlar ile laboratuvar yetkinlikleri arttırılmaktadır.

 

 

 

 

Yüksek hızlı kamera ölçüm sistemleri devreye alındı. Nurol Teknoloji, en iyi çözümü geliştirme ve en hızlı kalifikasyonu gerçekleşme süreçlerinde önemli göstergeler sağlayacak olan bu yöntem ile araştırma ve geliştirmeye dayalı faaliyetlerde elde edilen verilere ışık tutmakta ve şirket kurumsal hafızası ve Know-How için köklü bir veri tabanı oluşturmaktadır.

Arttırılan yetkinlik ve kabiliyetleriye beraber, iki adet TS EN ISO 17025: 2017 IEC standardında akredite balistik test laboratuvarları, hem iç müşterilere hem de dış müşterilere güvenilir hizmet vermeye devam etmektedir. Tüm çalışmalara ek olarak UL 752 gibi yeni kapsamlar üzerinde çalışılmakta olup bu faaliyetlerle beraber personel ve balistik test laboratuvarı yetkinliğini daha da ileri seviyelere çıkarmak amaçlanmaktadır. 20 mm FSP namlusu gibi yeni yatırımlarla beraber ürün çözüm araştırma ve geliştirme testlerinde bir üst seviye verifikasyon denemeleri yapılabilecek ve aynı zamanda balistik test laboratuvarı kapasiteleri arttırılabilecektir.

Saygılarımızla.

Meltem MUHSUROĞLUProses Kalite Lideri

Uğur Fırat SOYLUBalistik Test Lideri

 

 

 
 

YALIN ÜRETİM YOLCULUĞUMUZ DEVAM EDİYOR

"Zorlaştırma-Kolaylaştır" felsefesi ile yalın üretim çalışmalarını sürdüren Nurol Teknoloji, 2 Haziran 2021 tarihinde kendi üretimi ve yönetimine has sürekli iyileştirme yöntembilimini geliştirmiştir. Nurol Teknoloji'nin, 6M (Man, Machine, Material, Method, Measurement, Mother Nature) prensiplerini temel alarak geliştirdiği sürekli iyileştirme metodolojisi, şirketin tüm süreçlerini kapsamış ve yalın dönüşümün öncü yöntemi olarak şirket kültürünün temel taşı haline gelmiştir.

Nurol Teknoloji; geliştirdiği sürekli iyileştirme yöntembilimi ile birlikte, Sürdürülebilir Ekosistem için "Verimli Çalışan- Kararlı Süreç ve Standartlaşma" temelleri üzerinde " Sürekli İyileştirme Evi'ni" oluşturmuştur. "Zaman ve Maliyet Yönetimi, Sürdürülebilir Kalite ve Yüksek Motivasyonlu Yetkin İnsan" başlıkları ile güçlendirilmiş Sürekli İyileştirme Evi, Nurol Teknolojinin "Yalın Çalışan'a Ulaşma Hedefini" gerçekleştirmedeki en önemli gelişim unsuru haline gelmiştir.

Takım çalışmasını 6M çalışmalarının odağına alan Nurol Teknoloji'de, süreçleri kararlı hale getirmek için her dönem ekiplerle verimli çalışmalar yapılmakta ve iş formları oluşturulmaktadır. Ekip ruhunun ön planda olduğu görev panolarında belirlenen projelere göre en efektif sürekli iyileştirme metotları seçilmekte ve farklı disiplinlerden katma değer yaratan personeller ile iyileştirme projeleri uygulanmaya başlanmaktadır.

6M ile birlikte yalın dönüşümünü pozitif yönde ivmelenen Nurol Teknoloji benzersiz bir Yalın Ekosistem kurmuştur.

Saygılarımızla.

Alişan ARASLI Sürekli İyileştirme Lideri

 
İnternet sitemizin işletimi sırasında çerez ve benzeri teknolojiler kullanılmaktadır. Bazı çerezlerin kullanılması bu internet sitesinin size sunulması için teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezlerin kullanımı ise internet sitesi kullanımının analiz edilmesini, sosyal medya özellikleri sunulmasını ve site deneyiminiz bakımından reklam ve içeriklerin kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret Anonim Şirketi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.
X