Hava Araçları Koruma

Nurol Teknoloji A.Ş., hava taşıtları için tasarlanan ve uygulanan zırh sistemlerini en hafif ve etkili olacak şekilde istenilen balistik koruma seviyesine uygun olarak başarı ile üretmektedir.

İleri teknoloji prosesler ile kompleks geometriler ve tasarımlar modüler olarak tasarlanmaktadır. Bu kapsamda uçak zırhlarımız Fazıl® -C ve helikopter zırhlarımız Fazıl® -H olmak üzere ikiye ayrılmıştır.

Teknik Özellikler

Pilot koltuğu, motor, taban ve isteğe bağlı diğer bölgelerde ağırlık etkin balistik koruma sağlama

Mevcut hava aracının balistik koruma seviyesini yükseltmek için eklemeli zırh uygulama imkanı

İstenilen ergonomide ve istenilen yüzeye kolay montaj

MIL-STD-810 ve MIL-PRF-46103'e Göre:

Sıcaklık Döngüsü
-32°C'den +50°C'ye

Nem Testi
48 Saat, 5 döngü, azami 60°C ve %95 nem

Vibrasyon
Kullanılacak platformun frekans tablosuna göre değişkenlik göstermektedir

Yanmazlık
FAR 25.855 veya 25.853'e göre

Uçak Zırhları

Fazıl® -C tipi zırhlar özellikle nakliye tipi uçakların zırhları için tasarlanmış ve en geniş ebatlı alanlarda en az sayıda zırh plakası ile tamamen koruma sağlayan ürün sınıfıdır. Fazıl® -C zırh sisteminde tasarımsal değişiklikler gerektirmeden en az sayıda bağlantı ile komple sistem çözümü münkün olmaktadır. Fazıl® -C ile kokpit alanı, nakliye bölümü, kapılar ve sıvı oksijen sistemi korunabilmektedir. Tamamen modüler ve isteğe göre esnek tasarlanabilen Fazıl® -C, aşağıdaki standartlara göre üretilmektedir.

Helikopter Zırhları

Fazıl® -H tipi zırhlar, yüksek mukavemet ve özel bağlantı sistemleri ile özellikle helikopter zırhlarında tercih edilmektedir. Sınıfının içerisinde en dar tolerans ve yüksek hassasiyete sahip bu zırhlar, dünyadaki mevcut helikopter zırhlarının tüm özelliklerini taşımaktadır. Fazıl® - H tipi zırhlar, UH-1, UH-60 veya Cougar gibi genel maksat helikopterinde taban zırhlı ve yan zırh olarak kullanabileceği gibi, özel geliştirilen tasarımları ile AH-1 gibi taarruz helikopterinde de silahçı veya pilot koltuğu yerine kullanabilmektedir.

Balistik Standartlar

NIJ Seviye III
EN 1522
STANAG 2920
STANAG 4569
MIL-PRF-46103
Tip 2 Sınıf 1

NIJ Seviye IV
EN 1522
STANAG 2920
MIL-PRF-43103
Tip 2 Sınıf 2

Alansal Ağırlık

< 20kg/m²

< 20kg/m²

Kalınlık

22 mm

21 mm

ÜST