Gölbaşı Müşteri Memnuniyeti

Nurol Teknoloji, her konudaki geri bildirimlerinizin değerlendirilmesi için bir ‘’Müşteri İlişkileri Yönetim Prosedürü’’ oluşturmuştur. Bu prosedür Müşteri Memnuniyeti Kalite Yönetim Sistem Standardının gerekliliklerine uygundur. Müşterilerimizin ihtiyaç ve beklentilerini karşılayacak kalite anlayışı ile müşteri memnuniyetini arttırmak temel politikamızdır. Bundan dolayı, müşterilerimizin geri bildirimleri, süreçlerin geliştirilebilmesi ve iyileştirilmesi için bir fırsat olarak görülmektedir. Öneri, istek, eleştiri, şikâyet, teşekkür veya diğer konulardaki tüm geri bildirimleriniz kayıt altına alınarak şeffaf ve objektif bir biçimde değerlendirilmektedir.

MÜŞTERİ TARAFINDAN YAPILACAK GERİ BİLDİRİM YÖNTEMLERİ

Geri bildirimlerinizi aşağıdaki yöntemlerden herhangi biriyle yapabilirsiniz.

İnternet Üzerinden

Müşterilerimiz www.nurolteknoloji.com adresinde ki ‘MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ’ altında bulunan ‘ANKET’i doldurarak online olarak gönderebilirler.

Faks Yoluyla

Müşterilerimiz taleplerini +90 (312) 615 55 34 nolu faks numarasına bildirebilirler.

Telefon Yoluyla

Müşterilerimiz +90 (312) 615 55 11 numaraya taleplerini bildirebilirler.

GERİ BİLDİRİMLERİN DEĞERLENDİRME SÜRECİ

Nurol Teknoloji, tüm geri bildirimleri ‘’MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİM PROSEDÜRÜ’’nde taahhüt etmiş olduğu esaslar çerçevesinde ele alır, çözümler ve dönüş yapar. Müşteri Temsilcisi, müşterinin geri bildiriminin ilk incelemesini ve değerlendirmesini yaparak, geri bildirimin ciddiyeti, güvenliğe etkisi, karmaşıklığı ve derhal işlem yapılması açısından geri bildiriminin statüsünü belirler ve ilgili birimlerle koordinasyonu sağlar.

ÜST