Nurol Teknoloji Logo

İNOVASYON
BÜLTENİ

 
Ekim 2021
CEO

Selim BAYBAŞ
Genel Müdür

IDEF'21 Savunma Sanayi Fuarının Ardından

Yaklaşık 2 yıldır tüm insanlığı etkileyen, birçok alanda kısıtlamalara ve kapanmalara sebep olan Covid-19 Pandemisinden dolayı neredeyse tüm sektörlerin fuarları ya iptal olmuş ya da ertelenmişti. Sanal olarak gerçekleştirilen fuarlar, ikili görüşmeler, asla gerçek fuarların yerini tutmadı.

 IDEF '21 Fuarı için de pandemi fuarı etkiler mi diye hepimizde bir endişe vardı. Pandeminin etkisinin yanı sıra bazı doğal afetlerin yaşandığı son dönemlerde morallerimizi düzeltici bir etkiyle ülkemiz savunma sanayi adına başarılı bir fuar süreci oldu. Dünyada düzenlenen savunma sanayisi fuarları arasında katılımcı firma sayısı itibarıyla üçüncü sırada yer alan IDEF 2021'de başta Türk Savunma Sanayi firmalarımız olmak üzere 1.200 den fazla yerli ve yabancı şirketin yeni ürünleri ile boy gösterdikleri bir fuar oldu.

Bu uluslararası önemli fuara biz de Nurol Teknoloji olarak 6'ıncı kere katılım sağladık. Türkiye'nin ilk ve tek, dünyada da sayılı ileri teknik balistik seramik üreticisi olarak fuarda birçok yenilikçi zırh çözümlerimizi ilgililere sunduk. Özellikle personel koruyucu balistik ürünler ve araç platformları balistik çözümlerimizi üst düzey yerli ve yabancı karar verici paydaşlarımıza tanıtma imkanı bulduk.

Paydaşlarımızla gerçekleştirdiğimiz verimli toplantılarda olumlu ve yapıcı yorumlar almak bizleri çok memnun etti. Bu kapsamda başta ülkemiz olmak üzere dost ve müttefik ülkeler için balistik koruyucu çözüm ihtiyaçlarını üretmekten dolayı bir kez daha gurur duyduk.

Faaliyet gösterdiğimiz savunma sanayi sektörü, tüm dünyada en hızlı büyüyen ve teknolojik gelişmelerin öncül olduğu bir sektör. Savunma sanayi ihracatının katma değeri yüksek ileri teknoloji ihracatı olması nedeniyle bu sektörde güçlü olan ülkeler stratejik rekabet üstünlüğüne sahip olduğunu düşünüyoruz. Nurol Teknoloji'nin önemi işte burada ortaya çıkıyor. Bor karbür, silisyum karbür ve alümina seramiklerle üretilen ileri balistik zırh çözümleri tasarlayıp üretebilen Türkiye'de tek, dünyada çok az sayılı şirketten biri olmamız ülkemiz güvenlik güçlerine tamamen yerli olarak çözümleri sunmamızı sağlıyor. Bu sayede ülkemiz ekonomisine de büyük katkıda bulunduğumuzu da belirtmek istiyoruz.

Dünyanın en hafif zırh çözümleri tedarikçisi ve balistik seramik üreticisi olarak, alanımızda küresel bir şirket olma hedefimizi katıldığımız IDEF'21 Fuarında tüm sektör paydaşlarımıza gösterdiğimizi düşünüyoruz.

Bu bültendeki yazıma son verirken, son yıllarda büyük bir ilerleme sağlayan Türk Savunma Sanayisi için çok önemli bir tanıtım ve pazarlama kanalı olduğunu düşündüğümüz, IDEF'21 15'inci Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nın yapılmasında emeği geçen tüm devlet kurumlarımıza ve fuar organizasyon şirketine özellikle teşekkür ediyoruz.

Saygılarımla.

NUROL TEKNOLOJİ'DEN HABERLER

IDEF'23 DE TEKRAR BULUŞMAK ÜZERE

Bu sene 15'incisi gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük uluslararası savunma sanayi fuarı IDEF 2021'de Nurol Teknoloji olarak biz de yerimizi aldık. Covid-19 pandemisi dolayısıyla uzak kalmış olduğumuz tüm yerli ve yabancı ihtiyaç sahipleri ile doğrudan buluşabilmeyi özlediğimiz şu günlerde IDEF 2021 hepimize çok güzel bir fırsat sundu. Bu vesile ile teknolojinin çok yoğun olarak kullanıldığı savunma sanayiinde kendi bünyemizde geliştirdiğimiz ve ürettiğimiz ileri teknolojik ürünlerimizi tüm paydaşlarımıza sunmuş olmanın gururunu taşıyoruz.

Tarafımızca geliştirilen özel proseslerle üretilen bor karbür, silisyum karbür ve alümina seramikler ve bu seramikler sayesinde en hafif ve yüksek performansa sahip hibrit balistik koruyucu zırh çözümlerimiz standımızda gerek ülkemiz gerek müttefik ülkelerin son kullanıcılarının yoğun ilgisi ile karşılaştı. Personel koruma amaçlı yumuşak balistik yelekler, NIJ ve VPAM standartlarında yüksek tehdit seviyesi için üretilmiş sert balistik plakalar, Stanag 4569 Seviye 4 dahil araç zırh panelleri ve kalkanlar odak noktası olurken bu sene paydaşlarımızla ilk kez buluşturduğumuz kalkan taşıyıcı, modüler korugan MODKOR ve EOD süit ürünlerimiz büyük ilgi gördü.

Standımızı ziyaret ederek bizleri gururlandıran Sayın Genelkurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar GÜLER başta olmak üzere tüm Kuvvet Komutanlarımıza, Sayın Bakanlarımıza, Savunma Sanayi Başkanlığı bünyesindeki Başkanlıklarımıza, Milli Savunma Bakanlığı'na, Emniyet Genel Müdürlüğü'ne, Jandarma Genel Komutanlığı'na, Sahil Güvenlik Komutanlığı'na, Büyükelçilerimize teşekkür ediyoruz. Ayrıca, tüm yabancı heyetlere, tedarikçilerimize, iş ortaklarımıza, tüm firmalara ve katılımcılara ziyaretlerinden dolayı sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz. Yüzde yüz yerli sermaye ile yaptığımız yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları ile her gün kapasitemizi ve teknolojimizi arttırmaya devam ediyor ve kullanıcılarımızı en yüksek tehdit seviyelerine karşı koruyabilmek ve görevleri esnasında daha fazla avantaj sağlayabilmek adına var gücümüzle çalışıyoruz. Ürünlerimizi dünyanın birçok ülkesindeki ihtiyaç sahiplerinin de envanterine sokmak, milli seramik çözümlerimizle Türkiye'nin adını küresel bir marka olarak tüm dünyaya duyurmak istiyoruz. Her geçen gün daha da geliştirdiğimiz yeni teknolojilerimizle nice IDEF fuarlarında buluşmak dileğiyle.

Saygılarımızla.

Serpil GÖNENÇ DİNÇERGenel Müdür Yardımcısı

TEDARİK ZİNCİRİ SÜREÇLERİMİZ

İnsan korumanın omuzlarımıza yüklediği ağır sorumluluk bilinci ile en kaliteli ileri teknik zırh ürünlerini üretebilmek adına en kaliteli ve en nitelikli hammaddeleri, üretime yardımcı malzemeleri, ekipman ve yedek parçalarını tedarik etmek için çok çalışıyoruz. Satın alma sistemimiz en kaliteli malzemeyi, en uygun fiyata ve en doğru zamanda tedarik etmek üzerine kurulmuştur. Satın alma döngüsünün yanı sıra tedarikçi yönetme ve geliştirme her zaman öncelik sıramızda olan ve hep daha iyisi için çaba gösterdiğimiz bir diğer ana sürecimizdir. Bunlara ek olarak Ar-Ge birimimiz ile ürünlerimizi daha ileriye taşıyacak yeni malzemeler tedarik etmek için devamlı araştırıyoruz. Kaliteden ödün vermeden, kaynak ve yetkinlikleri uygun olan alternatif yerli tedarikçiler yaratmak da her zaman hedeflerimiz arasındadır.

Tüm tedarikçilerimizin, özellikle de kritik tedarikçilerimizin öneminin farkındayız ve tedarikçilerimizi sürekli iyileştirebilmek için teslimat ve kalite performanslarını düzenli takip ediyor, Kalite birimimiz ile birlikte yerinde denetimler yapıyoruz. Birçok tedarikçimiz ile çözüm ortaklığı mantığında birlikte çalışmalar yürütmekteyiz. AS9100 kapsamında ise tüm satın alma süreç, doküman, form ve prosedürlerimizi iyileştirdik ve yaptığımız değişiklikleri uygulamaya geçirdik.

Hala içinde bulunduğumuz pandemi sürecini kendi adımıza başarılı bir şekilde yönettiğimizi söyleyebiliriz. Ama dünya genelinde yaşanan sıkıntılar etkili tedarik zinciri yöntemleri geliştirmenin ve izlemenin ne kadar önemli olduğunu bizlere bir kez daha göstermiş ve hatırlatmıştır. Tedarik sürecimizi her koşul altında kaliteli, etkili ve kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmek için risklerimizi analiz etmeye, bu riskler için önlemler almaya ve tedarikçilerimizi geliştirmeye devam edeceğiz.

Saygılarımızla.

Dilek DEMİRSatın Alma Şefi

NUROL TEKNOLOJİ IK'DAN HABERLER

Çalışanlar işletmenin kalbidir ve çalışan memnuniyeti o işletmenin kalbine giden yoldaki en önemli noktada yer almaktadır. Çalışan memnuniyet anketi, sistematik biçimde formüle edilmiş ve bilimsel araştırma metotlarına sahip şekilde kurgulanmış bir ankettir. Nurol Teknoloji olarak her daim çalışanlarımızın fikirlerini dinlemekte, önemsemekte ve onların görüşlerine değer vermekteyiz. Bu noktada çalışanlarımızın Nurol Teknoloji'deki tüm süreçleri objektif bir şekilde değerlendirebileceği Çalışan Memnuniyeti Anketini bağımsız bir araştırma firması olan ve süreci tamamen gizlilik çerçevesinde yürüten Cruocity işbirliğinde gerçekleştirdik.

Nurol Teknoloji çalışanlarının, çalışma yaşamlarını değerlendirip, memnuniyetlerini, istekliliklerini ve bağlılıklarını ölçümleyerek, güçlü ve gelişim alanlarımızı belirlemek ve kurumun değerlerine, kültürüne uygun iyileştirme noktalarını ortaya çıkarmak için hayata geçirdiğimiz anket neticesinde sonuçlarının analiz edilmesi sürecin önemli bir parçasıdır. Çalışan memnuniyetini sağlayan şey, söz konusu çalışana bağlı olarak değişecektir. Kuşak, mesleki tercih, lokasyon, deneyim gibi unsurları irdelemenin yanı sıra, genel olarak nasıl memnuniyet yaratılacağını anlamak için bölümleri tarafında sözcü olarak seçilen çalışanlarımız ile her sonuç özelinde detaylı analizler gerçekleştirdik. Düzeltilmesi, iyileştirilmesi, planlaması, çıkartılması gereken maddeleri aksiyon planları ile çalışanlarımızdan ayrı ayrı dinledik. Nurol Teknoloji olarak Çalışan Memnuniyeti Anketi sonrasında gerçekleştirdiğimiz çalıştayda analiz edilen sonuçların aksiyon önerilerini, sorumlularını ve etki alanlarını belirlemeye odaklandık. Bir sonraki adımda, bu aksiyonlardan uygun olanları bir plan dahiline alıp önceliklendirecek ve çözüm projeleri üzerinde çalışarak hayata geçireceğiz. Hazırlayacağımız aksiyon planı doğrultusunda süreçlerimizi daha da verimli hale getirmek ve en önemlisi çalışan deneyimini daha da geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

Bu doğrultuda, ankete ve çalıştaya katılım göstererek herkes için daha iyi bir çalışma ortamı yaratmaya katkıda bulunan tüm çalışanlarımıza değerli görüşleri için tekrar teşekkür ederiz.

Saygılarımızla.

Burcu GÜMÜŞAY IK Uzman Yardımcısı

TESİS GÜVENLİK KOORDİNATÖRLÜĞÜMÜZ'DEN BİLGİLENDİRMELER

Savunma Sanayii alanında faaliyet gösteren şirketimiz Nurol Teknoloji Gölbaşı ve Ergazi şubeleri, Milli Savunma Bakanlığı tarafından Kuruluş İzin Belgesi, MİLLİ-GİZLİ TGB ve Üretim İzin Belgeleri ile Dışişleri Bakanlığı tarafından ise NATO-GİZLİ Tesis Güvenlik Belgesi ile belgelendirilmiştir.

Kahramankazan Şubemizin MİLLİ-GİZLİ ve NATO-GİZLİ Tesis Güvenlik Belgeleri alınmış, Kuruluş İzin Belgesi ve Üretim İzin Belgeleri başvuruları yapılmış olarak işlemleri devam etmektedir. Bu belgelerinde 2021 yılı sonuna kadar da alınması öngörülmektedir.

Bu kapsamda bütün lokasyonlarda Tesis Güvenlik Koordinatörlüğü ana hatlarıyla;

 • 5202 S.K kapsamında Milli/Nato Tesis Güvenlik Belgesi işlemlerini,
 • 5201 S.K kapsamında Üretim İzin Belgesi işlemlerini,
 • 5188 S.K kapsamında gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması işlemlerini,
 • Olağanüstü Hal Planı ve Sabotajlara Karşı Koyma Planı hazırlanması işlemlerini,
 • Olağanüstü Hal Planı ve Sabotajlara Karşı Koyma Planı hazırlanması işlemlerini,
 • Olağanüstü Hal Planı ve Sabotajlara Karşı Koyma Planı hazırlanması işlemlerini,
 • Kontrollü Oda oluşturulması işlemlerini,(Gizli Dereceli Evrak Dokümanlar İçin)
 • Kontrollü Bölge oluşturulması işlemlerini takip etmektedir.

Ayrıca Tesis Güvenlik Belgesi ve Üretim İzin Belgesi işlemleri bağlamında kanuni zorunluluk olan;

 • Fiziki güvenlik, yangın güvenliği, evrak-doküman ve malzeme güvenliği, bilgi güvenliği, personel güvenliği, kurye hizmetleri ve diğer güvenlikle alakalı tedbirlerini,
 • TÖGEK hazırlanması ve uygulanması işlemlerini,
 • Tesis Güvenlik Belgesi ara denetim faaliyetlerine hazırlanılması işlemlerini,
 • KGB (Kişi Güvenlik Belgesi) İşlemlerini,
 • Adli Sicil Kayıtlarının takibi işlemlerini,
 • Gizlilik dereceli evrak imha işlemlerini,
 • Gizlilik dereceli bilgi ve belgenin taşınması işlemlerini,
 • Gizlilik dereceli proje bilgilerinin MSB'ye bildirilmesi işlemlerini,
 • Yabancı ziyaretçi işlemlerini,
 • İç denetim faaliyeti yürütülmesi işlemlerini,
 • Alarm ve Tatbikat işlemlerini,
 • Katılış-Ayrılış brifinglerinin verilmesi, her 6 ayda bir güvenlik brifinginin tekrarlanması işlemlerini,
 • Kişi Güvenlik Belgesi yeniden soruşturma talebi işlemlerini,
 • ‘‘Gizli'' ‘‘Özel'' gizlilik dereceli doküman ve medya cihazlarının Kontrollü Oda'da muhafazası işlemlerini,
 • ‘‘Hizmete Özel'' gizlilik dereceli doküman-medya cihazlarının Kontrollü Bölgelerde ve çift kilitli dolaplarda muhafazasını koordine etmek ve sağlamak işlemlerini,
 • MSB tarafından verilen İhracat ve İthalat izin Belgeleri işlemlerini takip etmektedir.

Nurol Teknoloji olarak, yukarıda detaylı olarak belirtmiş olduğumuz; MSB ve SSB kurumlarımız tarafından istenen tüm gereklilikleri eksiz olarak yerine getirdiğimizi ve sorumluluğumuzun bilinci ile üretimlerimize devam ettiğimizi belirtmek istiyoruz.

 

Saygılarımızla.

Abdulvahap ALICI Tesis Güvenlik Koordinatörü

İnternet sitemizin işletimi sırasında çerez ve benzeri teknolojiler kullanılmaktadır. Bazı çerezlerin kullanılması bu internet sitesinin size sunulması için teknik olarak zorunludur. Diğer bazı çerezlerin kullanımı ise internet sitesi kullanımının analiz edilmesini, sosyal medya özellikleri sunulmasını ve site deneyiminiz bakımından reklam ve içeriklerin kişiselleştirilmesini sağlamaktadır. Çerezler hakkında detaylı bilgi almak için Nurol Teknoloji Sanayi ve Madencilik Ticaret Anonim Şirketi Çerez Aydınlatma Metni’ni incelemenizi rica ederiz.
X